Avrupa'nın kurtarma rakamları netleşti

Avrupa'nın kurtarma rakamları netleşti.14474
  • Giriş : 13.10.2008 / 18:03:00

Krizden kurtuluş için yeni adımlar... Fransa 360 milyar, İspanya 100 milyar, Avusturya 85 milyar, Almanya ise 500 milyar avroluk yeni paket açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

FRANSA'DA 360 MİLYAR AVRO

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, küresel kriz karşısında zor durumda olan bankalara 360 milyar avroya kadar yardım yapılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen olağanüstü bakanlar toplantısının ardından basına açıklama yapan Sarkozy, hükümetin, zor durumdaki bankalara yapacağı yardımın ayrıntıları hakkında bilgi verdi.

Sarkozy, hükümetin zor durumdaki bankalar arasındaki kredi alış verişinde 320 milyar avroya kadar garanti vereceği, yine zor durumdaki bankaların sermaye artırımı için ise 40 milyar avro ayıracağını bildirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, küresel kriz karşısında zor durumda olan bankalara 360 milyar avroya kadar yardım yapılacağını açıkladı.

Sarkozy, hükümetin, zor durumdaki bankalara yapacağı yardımın ayrıntıları hakkında bilgi verdi.

Sarkozy, hükümetin zor durumdaki bankalar arasındaki kredi alış verişinde 320 milyar avroya kadar garanti vereceği, yine zor durumdaki bankaların sermaye artırımı için ise 40 milyar avro ayıracağını bildirdi.

Hükümetin yapacağı bu yardımın maksimum olduğunu belirten Sarkozy, mali piyasaların normal bir biçimde çalışmaya başlaması halinde bu rakama da ulaşılamayabileceğini vurguladı.

Sarkozy, ''Para akışı gitmiyor, bankalar arasındaki pazarı açmak gerekiyor''diye konuştu.

Bu arada bugünkü olağanüstü bakanlar kurulu toplantısının ardından, zor durumdaki bankalara vakit geçirmeden yardım yapacak ve fon ayıracak özel bir mekanizmasının kurulması için hazırlanan yasa tasarısına onay verildi.

Söz konusu yasa tasarısı bu hafta içinde meclis ve senatoda oylanacak.

İSPANYA'DAN BANKA KREDİLERİ İÇİN 100 MİLYAR AVRO

İspanya, banka kredileri için bu yıl 100 milyar avro garanti edecek.

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, yaptığı açıklamada, bu kararın, AB liderlerinin dün finansal krizi önlemek için vardığı anlaşmaya uygun olarak alındığını söyledi.

Bu karara göre, bu yıl sonuna kadar İspanya bankalarının kredi operasyonları garanti altına alınıyor. Ayrıca garanti İspanya'daki bazı yabancı bankaların şubelerindeki operasyonları da kapsayabilir.

Gelecek yıl için miktarın henüz belirlenmediğini söyleyen Zapatero, AB'nin eşgüdümlü çabalarının, ''sosyal güvenliği ve istihdamı sürdürmek için en iyi garanti olduğunu'' belirtti.

Zapatero, hükümetin bankaların sermayesinin yeniden düzenlenmesi olasılığını kabul ettiğini, ancak bunu şimdi yapmak için plan olmadığını kaydetti.

ALMANYA'DA KURTARMA PAKETİNİN TUTARI 500 MİLYAR AVRO

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ''mali piyasa istikrar fonu'' kurulmasını kapsayan banka kurtarma planının bakanlar kurulundan geçtiğini söyledi.

Merkel, gazetecilere yaptığı açıklamada, kurtarma paketinin finansal sisteme istikrar kazandıracağını, finans sisteminin gözetiminde Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) rolünün güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Yaşanılan deneyimin tekrarlanmaması için güçlü bir önlem aldıklarını söyleyen Merkel, ''Vatandaşlarımız finansal krizin güçlü etkilerine karşı bu paketle korunacak. Devlet müdahale etmeseydi, vatandaşlarımız, tasarruf sahipleri ve ekonomi için sonuçları hesaplanamazdı'' dedi.

Sermaye desteği isteyen bankaların, hükümetin, yöneticilere yapılan ödemelerin sınırlanması ve küçük ve orta ölçekli işletmelere verilecek kredilerle ilgili yönergeleri kapsayan koşullarına uyması gerektiğini vurgulayan Merkel, ''Bugün, yeni finansal piyasa anayasasının ilk temel taşını koyduk'' diye konuştu.

Merkel, finansal krizle birlikte Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'nın, önceki ekonomik büyüme tahminlerini karşılamayacağını ve 2011 yılında denk bütçe hedefini tutturamayacağını da ifade etti.

-MALİYE BAKANI-

Maliye Bakanı Peer Steinbrueck de, banka kurtarma planıyla ilgili düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, küresel finansal piyasalardaki krizin reel ekonomide artan bir etkiye sahip olduğunu ifade etti.
Almanya'nın henüz kredi krizi deneyimi olmadığını, ancak bunun gelecekte olma olasılığını gözardı etmediğini söyleyen Steinbrueck, banka kurtarma fonunun, bankaların batık varlıklarının satın alınmasında kullanılabileceğini bildirdi.

Bankaların ulusal ve uluslararası alanda daha fazla etkin denetime ihtiyacı bulunduğunu söyleyen Steinbrueck, kurtarma paketinin, ülkenin önde gelen finans kuruluşlarından Hypo Real Estate için verilen garantileri kapsamadığını belirtti.

-500 MİLYAR AVROLUK PAKET-

Bu arada, Maliye Bakanlığı sözcüsü Torsten Albig, banka kurtarma paketinin toplamının 500 milyar avro olduğunu açıkladı.

Albig, paketin 400 milyar avroluk kısmının bankalar için garantilerden, 80 milyar avroluk kısmının bankaların sermayelendirilmesinden ve 20 milyar avroluk kısmının ise garantilerin desteklenmesinden oluştuğunu söyledi.

Paranın yeni oluşturulan ''mali piyasa istikrar fonu''na transfer edileceği ve bankaların gelecek yılın sonuna kadar bu fondan yararlanabileceği bildirildi.

Almanya'nın banka kurtarma paketinin tutarı olan 500 milyar avro, bu ülkenin 2007 yılında 2,423 milyar avro olan gayrisafi yurtiçi hasılasının yaklaşık beşte birine denk düşüyor.

AVUSTURYA, SORUNLU BANKALARA 85 MİLYAR AVRO VERECEK

Avusturya hükümeti, sorunlu bankalara 85 milyar avroya (114 milyar dolar) kadar destek vereceğini bildirdi.

Avusturya Başbakanı Alfred Gusenbauer, yaptığı açıklamada, ayrıca hükümetlerinin 15 milyar avro (20 milyar dolar) daha desteğe hazır olduğunu belirtti.

Geçen hafta Avusturya bankalardaki mevduatlara tam garanti verdiğini açıklamıştı.

-MACARİSTAN TİCARET BANKASI DÖVİZLE KREDİ VERMEYİ DONDURDU

Macaristan Ticaret Bankası, dövizle kredi vermeyi dondurdu.

Banka, bugünden itibaren bankalardan döviz kredisi almak isteyenlere döviz kredisini vermeyi dondurduğunu, kredi taleplerinin karşılanmayacağını açıkladı.

Banka yönetimi, mali kriz ortamında, avro ve İsviçre frangı kredi vermeyi sürdürmenin büyük risk olacağını, forint kredilerinin ise devam ettiğini açıkladı.

BUSH: "KÜRESEL EKONOMİYİ KURTARMAK İÇİN SORUMLU VE KARARLI ÖNLEMLER ALIYORUZ"

ABD Başkanı George W. Bush, ülkesinin ve diğer ülkelerin, küresel ekonomiyi kurtarmak için sorumlu ve kararlı önlemler aldığını bildirdi.

Bush, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi için Beyaz Saray'da düzenlenen karşılama töreninde, dünya bankacılık sistemini mahveden küresel krizden sonra küresel ekonomiyi kurtarmak ve büyümeyi teşvik etmek için herkesin sorumlu ve kararlı önlem almaya devam edeceğini ifade etti.

Berlusconi de konuşmasında, tarihin, Bush'un büyük bir devlet başkanı olduğunu göstereceğini söyledi.

Ekonomi hakkında iyimser konuşan Berlusconi, Avrupa ülkelerinin, mali krizin önlenmesi konusunda olumlu olmasını umduğu önlemler aldıklarını ve krizin önlenmesi için her türlü araca ve imkana sahip olduklarını ifade etti.

Samimi görüntüler sergileyen iki lider törenden sonra Oval ofiste görüştü. Bush, Berlusconi için yine Beyaz Saray'da akşam yemeği verecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*