Avrupa'da ‘Türkiye Haftası'

  • Giriş : 13.09.2006 / 00:00:00

3-5 Ekim 2006 tarihleri arasında sırasıyla Brüksel, Paris ve Berlin’de düzenlenecek bir ’Türkiye Haftası’ (Turkey@Europe_Week) etkinliği gerçekleştirecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB)’ne üyelik süreci açısından önemli etkiye sahip Fransa, Almanya ve Brüksel kamuoylarındaki mevcut önyargıları kırmak ve Türkiye’yi en doğru şekilde tanıtmak amacıyla yürüttüğü iletişim faaliyetleri kapsamında, 3-5 Ekim 2006 tarihleri arasında sırasıyla Brüksel, Paris ve Berlin’de düzenlenecek bir ’Türkiye Haftası’ (Turkey@Europe_Week) etkinliği gerçekleştirecek.

AB kamuoylarının Türkiye’yi toplumsal, ekonomik ve kültürel yönden daha yakından tanımaları ve dinamik bir Türkiye’nin AB’ye olumlu katkıda bulunacağının gösterilmesi hedeflenen Türkiye Haftası, 3 Ekim’de Brüksel’de TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener’in katılımıyla gerçekleştirilecek basın toplantısıyla başlayacak.

Brüksel’deki etkinlikler, Avrupa Politikaları Merkezi (European Policy Center) ile birlikte, İngiltere Dışişleri eski Bakanı ve İngiltere Avam Kamarası Başkanı Jack Straw, Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve Avrupa Parlamentosu Türkiye Karma Komitesi Eş Başkanı Joost Lagendijk gibi isimlerin de konuşmacı olarak yer alacağı "Avrupa’nın Küresel Güçlükleri ve Türkiye" başlıklı konferans ile devam edecek.

4 Ekim Çarşamba günü Paris’te devam edecek ’Türkiye Haftası’nda TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı ve Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen bir basın toplantısı düzenleyecek. Toplantı sonrasında Yenilikçi Siyaset Vakfı (Fondation pour l’Innovation Politique) ile ortaklaşa olarak "Avrupa’nın Küresel Güçlükleri ve Türkiye" başlıklı bir konferans gerçekleştirilecek. Konferansın ardından Fransa Dış Ticaret Bakanı Christine Lagarde’ın konuşma yapacağı bir öğle yemeği verilecek.

’Türkiye Haftası’ etkinlikleri 5 Ekim Perşembe günü Berlin’de sürecek. Berlin’de Alman Sanayi Federasyonu (BDI) ve "German Marshall Fund" Vakfı desteğiyle "Türkiye’nin Avrupa’yla Bütünleşme Süreci ve Türk-Alman İlişkileri" konulu bir toplantı düzenlenecek. Toplantıda, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, BDI Yönetim Kurulu üyesi Klaus-Dieter Rennert ve Berlin Belediye Başkanı Klaus Wowereit gibi isimler konuşma yapacaklar. Toplantının ardından TÜSİAD Onursal Başkanları Bülent Eczacıbaşı ve Muharrem Kayhan ile Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in katılımıyla bir basın toplantısı düzenlenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious