Avrupa'daki üniversiteler Anayasa ile çelişiyor

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Marmara Üniversitesi eski Rektörü ve MÜ İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Batırel, Türkiye’deki devlet üniversitelerinin yapısının batılı ve çağdaş üniversitelerin yapısı ile bağdaşmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Batılı ülkelerden özellikle Fransa, ABD, Almanya, İngiltere ve Hollanda’daki üniversitelerin devletin ve siyasi otoritenin himayesinde olduğunu söyleyen Batırel, devlet üniversitelerindeki sorunun özerklikten kaynaklandığını ve bunun da anayasa ile oluştuğunu kaydetti.

Samsun Aydınlar Ocağı Genel Merkezi tarafından DSİ 7. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen ”Türkiye’deki devlet üniversitelerinin özerkliği, akademik özgürlük, sorumluluk ve Türkiye uygulaması” konusundaki konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Ömer Faruk Batırel, devlet üniversitelerinin özerkliği, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)’ün görev ve yetkileri, üniversite yöneticilerinin sorumlulukları ve Avrupa’daki üniversitelerin durumu hakkında görüşlerini bildirdi. Türkiye’deki üniversitelerin özerkliği konusunda ilk adımın 1961 anayasasındaki ’Üniversiteler bilimsel ve idari özerkliğe sahip kamu tüzel kişiliğidir’ tanımı ile atıldığını hatırlatan Batırel, bunun anayasadaki bilimsel ve idari sözünün kaldırılıp ’Özerkliğe sahip’ olarak değiştirildiğini daha sonra da ’Kendi eliyle seçtikleri organlar marifetiyle yönetilir’ denilerek idari özerkliğe kavuştuğunu vurguladı.

Anayasanın 131. maddesinde YÖK’ün sadece üniversiteleri yönetmekle görevlendirildiğini ancak YÖK’ün denetlemek, planlama ve koordinasyon organı olmak gibi bir misyon üstlendiğini belirten MÜ Eski Rektörü, YÖK’ün idari özerk haricinde bir özerk yanı bulunmadığının altını çizdi. Batırel, ”Hatta bilimsel özerkliğe bile sahip değil. YÖK tarafından denetlenen ve kullandırttırılan bir özerklik var. Devletin parasını kullanan üniversitelerde Maliye Bakanlığı denetim sağlamaya çalışsa da üniversiteler sadece YÖK tarafından denetlenir gibi görünüyor.” dedi.

Batırel, ” Üniversiteler kurulduğundan beri kendi kendini yöneten bir kurum olarak algılanmış. Ama bu yanlış. Üniversite yöneticilerinden hesap sorulmalı. Kaynaklar üniversitelerde kötüye kullanılıyor. Kime hangi kadroyu verdin¿ Bunun sonucunda ne elde ettin, üniversiteye öne katkı sağladın¿ gibi hesap sorulmalı. Üniversite rektörlerinin de bu sorularla ilgili hesap vermesi lazım. Bu konularla ilgili bir kapanıklık var. Üniversiteler saydam ve açık değiller. kurumuş bir ağaç oluyorlar ama kimsenin haberi olmuyor. Yapılan bilimsel çalışmaların hesabı verilmeli. Asıl sıkıntı burada yatıyor.” diye konuştu.

Batılı üniversitelerde yönetsel bir özerkliğin ve kendi seçtikleri organlarca yönetilmesi gibi bir şeyin olmadığının altını çizen Ömer Faruk Batırel, ”Hep devlet müdahalesi var. Fransa, Almanya, ABD, İngiltere ve Hollandan’da da kamu, ulus ve millet adına hareket etme gibi bir durum söz konusu değil. Siyasi otorite söz sahibi. Bağımsız hareket etmek yok. Onun için batılı ülkelerdeki üniversite sistem ile bizim anayasamız birbirine uymuyor.” ifadelerini kullandı.

Konferensta Samsun Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof.Dr. Sait Bilgiç ile çok sayıda akademisyen de hazır bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious