Avrupa'ya gençlik köprüsü

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

11 üniversitesinde okuyan 96 öğrenci, Başbakan'ın talimatıyla Sorbonne Üniversitesi, NATO ve Avrupa Parlementosu'nu kapsayan bir eğitim gezisine katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ağırlıklı olarak İzmir ve Ege Bölgesi üniversiteleri olmak üzere 11 üniversitenin uluslararası ilişkiler bölümlerinde okuyan öğrenciler, Ege Üniversitesi (EÜ) Öğrenci Konseyi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Uluslararası İlişkiler Kulübü öncülüğünde düzenlenen gezide, NATO ve AP'de çeşitli temaslarda bulunurken kurumların işleyişi ve çalışmaları hakkında da bilgi aldı.

Uluslararası İlişkiler Kulübü ve EÜ Öğrenci Konseyi'nin Avrupa gezisiyle ilgili sıkıntılarını iletmesi üzerine harekete geçen sosyal işlerden sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir milletvekili Nükhet Hotar Göksel, önce organizasyon temsilcilerini İzmir ziyaretinde Başbakan Erdoğan'la görüştürdü. Öğrenci temsilcileri, görüşmede özellikle ulaşımla ilgili sıkıntılarını iletti. Danışmanlarına talimat veren Erdoğan, 96 öğrencinin ulaşım sıkıntısını halletti. Öğrenciler, rahat bir şekilde programlarını tamamlarken, yardımlarından dolayı Erdoğan ve Göksel'e teşekkür etti.

Gezinin ilk ayağı olan Paris Bilimler Akademisi ve Sorbonne Üniversitesi ziyaretinde öğrenciler, üniversitenin tarihiyle ilgili bilgi aldı. Bunun yanısıra doktora ve yüksek lisans imkanlarıyla ilgili temaslarda bulundular. Brüksel bölümü ise oldukça kapsamlı ve yoğun bir programla doluydu. Buradaki temaslarda NATO'ya gidildi. Program dahilinde NATO'nun Brüksel karargâhında uluslararası memur olan Türk görevlilerle görüşüldü.

NATO Yunanistan Temsilciliği Daimi Temsilcisi, "NATO Stratejileri ve Alandışılık" konulu bir konferans verdi. Ardından NATO'da staj yapan Türk öğrenciler, kurumun staj imkanlarını anlattı. Öğrenciler, Avrupa Birliği'nin resmî programının 5 saatini canlı olarak takip etme imkanı da buldu.

Program kapsamında AB Karma Parlamento Eşbaşkanı Joost Lagendijk, Elmar Brok, De Munter, Grunert ve Türk stajer Derya Baykal'la görüşüldü. Lagendijk'in katıldığı programa sorularıyla katkıda bulunan öğrenciler, konferanstan çok memnun kaldı. Bu oturuma Kıbrıs Rum Kesimi parlamenterinden, Türkiye karşıtı görüşleriyle tanınan Matsakis'in de dinleyici olarak katılması dikkat çekti. Program, tamamen bir öğrenci organizasyonu olması bakımından ilk niteliği taşırken, 100 kişi gibi kalabalık bir toplulukla yapılan ziyaretler sonucunda önemli temaslarda bulunuldu. Kültürel olduğu kadar akademik nitelikler de taşıyan "Avrupa'ya Gençlik Köprüsü" sloganlı ziyaretler dizisi başarıyla tamamlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious