Avrupa'ya doğalgazı Türkiye pazarlayacak

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

Manisa'da eylül ayında evlerde kullanılması planlanan doğalgaz çalışmaları hakkında muhtarlar bilgilendirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Doğalgaz konusunda her türlü bilginin mahalle muhtarlarından öğrenilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Kar, bu konuda yapılan toplantının muhtarlar açısından çok önem taşıdığını kaydetti.
Belediye meclis salonundaki toplantıya Aksa Doğalgaz Şebeke Müdürü Cansal Coşkun ve Manisagaz İşletme Müdürü Mehmet Uğur Dilipak konuşmacı olarak katıldı. Bilgilendirme toplantısına geçilmeden önce Belediye Başkanı Bülent Kar, kamuoyundaki doğalgaz hakkında olumsuz dedikoduların yayılmaya başladığını hatırlattı.

Başkan Kar, doğalgaz konusunda yeterli bilgiyi sahip olmayan insanların kafa karıştırıcı bilgilerini kimsenin itibar etmemesi gerektiğini vurguladı. Toplantıya gerçekleştirmelerindeki birinci amacın muhtarları Aksa yetkilileriyle karşı karşıya getirip birinci ağızdan bilgi sahibi olmalarını sağlamak olduğunu dile getiren Başkan Kar, mahallenin amiri konumunda olan muhtarların burada öğrendiklerini vatandaşlara sağlıklı bir şekilde izah etmelerini istedi. Muhtarların eksiksiz katıldığı toplantıya belediye başkan yardımcıları ve daire amirleri de izledi. Çevre kirliğinin azaltılması yönünde belediye olarak bir dizi tedbirler aldıklarını da anlatan Belediye Başkanı, "Bu konuda Manisa Belediyesi olarak aldığımız en önemli tedbir ve atılım doğalgazdır" dedi. Kar, hızla devam eden doğalgaz çalışmalarının Eylül'de tamamlanarak evlerde kullanılmaya başlanacağını söyledi.

Başkan Kar'ın konuşmasının ardından muhtarlar, Aksa Doğalgaz Şebeke Müdürü Coşkun tarafından doğalgazın oluşumundan kullanımına kadar geçen aşamalar hakkında bilgilendirildi. Dünyadaki doğalgaz rezervinin 150 trilyon metreküp olduğu ve yeni rezerv arama çalışmalarının devam ettiği, 1970'li yıllarda Türkiye'de ortaya çıkan doğalgazın 1976 yılında ilk kez kullanılmaya başladığı hatırlatan Yüksek Makine Mühendisi Cansal Coşkun, doğalgazın her açıdan dünyanın vazgeçilmez birinci enerji kaynağı olduğunu vurguladı. Coşkun, BOTAŞ tarafından Rusya, İran ve Suriye üzerinden Türkiye'ye gelen doğalgazı Avrupa ülkelerine ülkemizin pazarlayacağını kaydetti. Mahalle muhtarları da yapılan bilgilendirmenin ardından, kafalarında oluşan soru işaretlerine yetkililere sorarak cevap aldılar. Mahalle Muhtarları adına konuşan Muhtarlar Derneği Başkanı Hasan Karakaş, verilen hizmetin Manisa için önemine değinerek, "Manisa'nın muhtarları olarak mahalle sakinlerimiz adına teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.

Bu arada toplantıda tasız bir olay yaşandı. Belediye tarafından saat 14.30'da başlayacağı bildirilen toplantıya zamanında gelen Vali Refik Arslan Öztürk, Başkan Kar'ın 15 dakika geç gelmesini protesto ederek salondan ayrıldı. Vali Öztürk'ün salonu terketmesinin hemen ardından Kültür Sitesi Meclis Salonu'na gelen Bülent Kar, katılımcıları selamlayarak toplantıyı açtı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious