Avrupa'yı alkol öldürüyor

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Finlandiya'da açıklanan bir rapor, dikkatleri Avrupa ülkelerindeki alkol tüketimindeki artışa çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alkol, Finlandiya'da erkek ölümlerinin birinci, kadın ölümlerinin ise ikinci sebebi olarak yerini aldı. Finlandiya Devlet İstatistik Bürosu tarafından yapılan açıklamada, alkolden kaynaklanan ölümlerin, bugüne kadarki ölümlerin başlıca sebebi olan kalp ve damar hastalıkları ile kanseri geride bırakarak ilk sıraya yerleştiğine vurgu yapıldı. Nüfusu 5 milyon olan ülkede geçtiğimiz yıl 2 bin Finli alkolden kaynaklanan hastalıklardan hayatını kaybetti. Alkole bağlı hastalıklardan ölen kadınların sayısı, göğüs kanserinden ölenlerle neredeyse eşit. Raporda, her Finlinin 2005 yılında ortalama 10,5 litre saf alkol tükettiği belirtilirken bu rakamın 1980'de 6,3 litre olduğu açıklandı. Alkolün intihar eylemlerinin de başlıca sebebi olduğu ifade edilen raporda, trafik kazalarındaki ölümlerin dörtte birinin yine alkolden kaynaklandığı belirtiliyor.

Järvenpää Sosyal Hastanesi Başkanı Dr. Antti Holopainen, alkolün Finlandiya'da bu kadar çok tüketilmesinin sebebini, "İçkinin ucuz oluşu, talebi artırıyor. Bu kadar basit." şeklinde açıklıyor. Finlandiya Sağlık Bakanı Ismo Tuominen ise eğilimin böyle devam etmesi durumunda, ülke ekonomisinin birçok yönüyle bu durumdan etkileneceğini vurguluyor. Ülkede yankı uyandıran rapor, Finlandiya Parlamentosu'nu harekete geçirdi. Parlamento, alkol tüketimini kontrol altına almak için bir dizi düzenleme yapmaya hazırlanıyor. Parlamentoda görüşülecek tasarıda şu öneriler yer alıyor: Alkollü içkilerin ücretlerinde büyük indirimlerin yapılması ve bu ürünlerin TV'de reklamlarının yapılması yasaklanacak. Alkolün zararlarına dair uyarılar yapılacak. Şu anki uygulama ile sabah saat 7'de satışına müsaade edilen alkollü içeceklerin satışı saat 9'dan sonrasına kaydırılacak.

Alkol Avrupa'da sadece Finlandiya'nın sorunu değil. İskoç sağlık uzmanları İskoçya'da alkolün önümüzdeki 4 yılda ölümlerin başlıca sebebi olacağını belirtiyor. Nüfusu 8 milyon olan Avusturya'da 870 bin kişinin alkol problemi var. AB Sağlık Komisyonu'nun geçtiğimiz aylarda hazırladığı alkol raporunda, AB bölgesi, dünyadaki alkol tüketiminde en ön sırada yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious