Avrupa'yı bekleyen tehlike

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

Afrika'daki çölleşmenin 2025'e kadar 65 milyon Afrikalının Batı ülkelerine sığınmak zorunda kalmalarına neden olacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cezayir Toprak Islahı Bakanı Şerif Rahmani, bu konuyla ilgili dün başlayan ve üç gün sürecek bir toplantıda yaptığı konuşmada, "2025'e kadar çölleşme yüzünden 65 milyon Afrikalı mültecinin Batı'nın kapısını çalacağı" uyarısında bulundu.

Rahmani, yirmi kadar Afrika ülkesiyle birlikte Avrupalı milletvekilleri ve çeşitli ülkelerden uzmanların katıldığı toplantıda, 2025'de 750 milyonu Afrika'da olmak üzere dünyada 2 milyar insanın çölde yaşayacağını söyledi.

Çölleşmeye karşı uluslararası işbirliği çağrısında bulunan Rahmani, bir hektar yarı çorak araziyi ekilebilir alana dönüştürmek için üç ila dört yıl ve 400 milyon dolar kaynak gerektiğini kaydetti.

Rahmani ayrıca, 2010-2020 yılları arasındaki on yıllık sürenin "çölleşmeye karşı mücadele yılı" olarak kabul edilmesi önerisini iletti.

Bu arada, Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı Genel Sekreteri Abdüsselam Şelgum, çölleşmenin, 9 milyarı Afrika olmak üzere, dünya ekonomisinde yılda 48 milyar dolar kayba sebep olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious