Avşa Adası için deniz suyu arıtılacak

Avşa Adası için deniz suyu arıtılacak.9643
  • Giriş : 05.02.2008 / 11:33:00

Avşa Adası'nda, Türkiye'de bir ilk olarak gerçekleştirilecek olan deniz suyunu içme suyuna dönüştürme projesinde mutlu sona adım adım.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Balıkesir'in Marmara ilçesine bağlı Avşa beldesinde (Avşa Adası), deniz suyunu içme suyuna dönüştürme projesi ihalesinin 13 Martta yapılacağı bildirildi. Avşa Belediye Başkanı Cevdet Çağlar, yaptığı açıklamada, Türkiye'de ilk olan projeyle deniz suyundan saniyede 46 litre içme suyu üretileceğini belirterek, bu projenin su sıkıntısı çeken diğer sahil kentleri için de örnek olacağını söyledi.

Denizden arıtılacak suyun sağlıklı içme suyu olacağını ifade eden Çağlar, ''Avşa Adası 3 bin nüfusa göre kurulmuş bir belediye. Ancak yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle nüfus 80 bini aşıyor. Bu yüzden su sıkıntısı çekiliyor'' dedi. Çağlar, İller Bankasıyla birlikte deniz suyunu içme suyuna dönüştürme projesini hazırladıklarını, projenin şebeke ve depo bölümlerinin tamamlandığını belirterek, ''Bu su gönül rahatlığıyla içilebilecek kalitede olacak. Ayrıca tesis istenildiği takdirde saniyede 110 litre içme suyu üretecek kapasiteye sahip'' dedi.

Cevdet Çağlar, eylül ayında yapılan ihalenin itirazlar üzerine iptal edildiğini anımsatarak, ihalenin 13 Martta yenileneceğini ve çalışmalara hemen başlanacağını bildirdi.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious