Avşa Adası'nın içme suyu denizden

Avşa Adası'nın içme suyu denizden.8548
  • Giriş : 14.03.2008 / 18:29:00

Balıkesir'in Marmara ilçesine bağlı Avşa beldesinde (Avşa Adası), deniz suyunu arıtacak tesisin yapımı için 12 firmanın teklif verdiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avşa Belediye Başkanı Cevdet Çağlar, adanın ihtiyacı olan suyun denizden arıtılarak temin edilmesini sağlayacak arıtma tesisinin ihalesine katılmak için İller Bankası Genel Müdürlüğü İçme Suları Dairesi Başkanlığına 12 firmanın teklif verdiğini belirtti.

Çağlar, İller Bankası Genel Müdürlüğü tarafından 13 Eylül 2007 tarihinde yapılan ihalenin yargıya taşınması üzerine iptal edildiğini anımsatarak, yeterlilik almaya hak kazanan firmaların bir ay içinde yapılması planlanan ihaleye katılacaklarını bildirdi.

''Deniz Suyu Arıtma Projesi''nin yaklaşık 14 milyon YTL'ye mal olacağını kaydeden Çağlar, bu projenin yatırım maliyetinin yüzde 75′inin İller Bankası, yüzde 25′inin de yerel imkanlarla karşılanacağını belirtti.

Çağlar, projenin ilk adımı olarak 150 kilometrelik isale hattı ve 3 bin tonluk 2 adet su deposunu içeren bölümün 4 milyon YTL'ye tamamlandığını kaydederek, şunları söyledi:

''Küresel ısınma sebebiyle yer altı suları çekiliyor. Zaten su sıkıntısı çekilen adada bu gidişle bir kaşık su bulamayacak hale geleceğiz. Bu korkumuz bizi yeni projelere itti. Kuveyt gezisi sırasında Kızıldeniz'de uygulamayı gördüm ve buradan esinlendim. Bu projeyi Türkiye'de ilk defa Avşa Adası'nda gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Üretilen suyumuz içme suyu kalitesinde olacak. Hatta Sağlık Bakanlığı'ndan izin alarak pet şişe üretimi bile yapabiliriz.''

Proje hayata geçirildiğinde, üretilecek 1 ton suyun maliyetinin 1 YTL olarak hesaplandığını belirten Çağlar, şu bilgileri verdi:

''1 saniyede 46 litre su üreteceğiz, ama aynı zamanda bu 110 litreye kadar çıkabilecek kapasitede olacak. Herkesin gözü bizim üzerimizde. Avşa, denizden içme suyuna 2008'de kavuşacak. Hatta su sıkıntısı çeken komşu adalarımıza bile su vermeyi düşünüyoruz. Projeyle birlikte adanın yer altı suları, yeşili artacak, bunun güzelliği adadaki birçok şeye yansıyacaktır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious