Avukat, hakim ve savcılardan Ankara'da protesto eylemi

Avukat, hakim ve savcılardan Ankara'da protesto eylemi.15982
  • Giriş : 09.12.2007 / 14:09:00

'Bağımsız Yargı' mitingine iki yüze yakın sivil toplum örgütünün destek veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Barolar Birliği, hakim ve savcılar yasasına Ankara'da düzenlenen bir mitingle tepki gösteriyor. 'Bağımsız Yargı' mitingine iki yüze yakın sivil toplum örgütünün destek veriyor.


Barolar Birliği davetinde, "Türkiye'nin laik, demokratik, hukuk devleti karakterini değiştirme gayretlerine direnme bilincindeki herkesi bekliyoruz" denildi.


Barolar Birliği, saat 12.00'de Tandoğan Meydanı'nda başlayacak mitinge üyelerini cübbelerini giyerek katılmaya çağırdı.


Miting nedeniyle saat 11.00'den itibaren Tandoğan Meydanı'na açılan yollar trafiğe kapatılırken, katılımcılar oluşturulan arama noktalarından üst araması yapıldıktan sonra meydana alındı.


Miting alanında Türk bayrakları, Atatürk posterleri ve “Atam İzindeyiz'' yazılı dövizler taşıyan katılımcıların sayısı oldukça fazla.


Mitingde Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, Profesör doktor Süheyl Batum, avukat Nazan Moroğlu ve Yargıçlar ve Savcılar Birliği Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun birer konuşma yapacak.


Hakim ve savcılar yasası Meclis'te tartışmalarla kabul edilmiş, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onay süreci de muhalefetin eleştirilerine neden olmuştu.

Tartışmalı yasaya Gül onayı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''yargıda siyasallaşma'' eleştirilerine hedef olan hakim ve savcılar yasasını hızla onayladı ve yasa 4 Aralık'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


Bu gelişmenin ardından, Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV), yasayla ilgili 'Anayasa'ya aykırılık' talebinde bulunacağını açıkladı.


Birlik, ''Cumhurbaşkanı'nın yasayı bu kadar kısa sürede imzalaması üzüntüyle karşılanmıştır'' dedi.


Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul şubesi üyesi bir grup avukat da, kanuna karşı olduklarını bildirdi.


Kanun, hakim ve savcı adaylarının Adalet Bakanlığı'nın yapacağı mülakatla atanmasına imkan tanıyor.


Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı nedeniyle, yönetmelikle yapılan hakim ve savcı alımlarını yasal bir düzenlemeye kavuşturmayı amaçlayan kanuna göre, idari yargıda hakim olmak isteyen ve hukuk fakültesi dışındaki fakültelerden mezun olanların oranı, kabul edilecek aday sayısının yüzde 20'si ile sınırlandırılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious