Avukat görevlendirmeler durduruldu

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Türkiye Barolar Birliği'nin,1 Ağustos tarihinden itibaren hizmet koşulları düzenlenene kadar tüm avukat görevlendirmelerinin durdurma kararı aldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu ve Baro Başkanları'nın 22 Temmuz'da gerçekleşen Ankara Toplantısı sonuç bildirisinde, bir suçlama karşısında kalanların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. maddesine uygun olarak, bir müdafi hizmetinden yararlanmalarının sağlandığına dikkat çekilerek, bu hizmetin maddi kaynağının yargı harçlarının ve maddi para harçlarının yüzde 15'inden karşılandığı ifade edildi.

Bildiride, isteğe bağlı müdafilik', 'zorunlu müdafilik' sistemlerinin her ikisi de soruşturma ve kovuşturmanın tüm safhalarında; 'adil yargılama hakkı', 'adaletin selameti' gereği olarak kişilerin kendi özgür iradeleri ile seçtiklerine işaret edilerek, maddi durumu uygun olmayanlara ücreti devlet tarafından ödenen bir avukatın görevlendirileceği belirtildi.

Avukat görevlendirilecek davaların kapsamının genişletildiğinin ifade edildiği bildiride, görevlendirilen avukat sayısında önemli bir artışın olduğu kaydedildi.

Açıklanan bildiride, 17 bin avukatın, 'Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi' altında ücret aldıkları vurgulanarak, avukatların 2006 yılında bugüne kadar yaptıkları hizmetin ücretelerini alamadıkları dile getirilidi. Bu sorunun 2005 yılından itibaren Adalet Bakanlığı başta olmak üzere ilgili makamlara sunulduğu ifade edilen bildiride hiçbir sonuç alınamadığına işaret edildi.

Açıklanan bilidiride, sistemdeki sorunlar giderilene kadar 1 Ağustos tarihinden itibaren tüm avukat görevlendirmelerinin durdurulma kararı alındığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious