Avukata 'suç uydurma' davası

  • Giriş : 17.02.2006 / 00:00:00

İcra müdürünü rüşvet almakla suçlayan Avukat Hamit Tosyalı hakkında, suç uydurduğu iddiasıyla dava açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Barosu'na kayıtlı Avukat Hamit Tosyalı ile İstanbul 2. İcra Müdürü Serdar Bayrak'ı mahkemelik yapan olay, icra müdürlüğündeki bir dosyanın kaybolması ile başladı. Avukat Tosyalı'nın müvekkiline ait dava dosyasının 2. İcra Müdürlüğü'nden kaybolması üzerine Tosyalı'nın bürosuna gelen 2 memur, bu dosya ile birlikte yaklaşık bir yıldır kayıp olan 2 dosyayı daha dolapta buldu. Bunun üzerine İstanbul 1.Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Hamit Tosyalı, 7 Kasım 2005 tarihinde 1 yıl 3 ay hapse mahkum oldu.

Dosyayı yardımcılarının fotokopi çektirmek için aldığını ancak mesai saatinin bitmesi nedeniyle bürosuna getirdiğini söyleyen Hamit Tosyalı, yargılama sırasında verdiği savunma dilekçesinde İcra Müdürü Serdar Bayrak'ı bu olayı tezgahlamakla suçladı. Dilekçesinde, Bayrak'ın tüm icralarda yolsuzluklarla bilinen bir kişi olduğunu iddia eden Tosyalı, "Oturduğu yerin kira parası maaşı kadar. Altında son model arabası, yazlığı ve lüks yaşantısı nasıl olmaktadır? Böyle lüks hayat süren davacının harcamaları nasıl karşıladığı, maaşı ile bunları karşılayamayacağı gün gibi aşikardır" diyerek suçlamalarda bulundu.

İddialar üzerine dinlenen İcra Hakimi Cumhur Güven, zabıt katipleri Mehmet Cihanoğlu ve Ufuk Körkoca, Avukat Hamit Tosyalı'yı yalanladı. Daha sonra soruşturma başlatan İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, Hamit Tosyalı hakkında "Suç uydurma" suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Savcılık tarafından hakkında "yakalama" kararı çıkartılan Tosyalı, İstanbul 12. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious