Avukatı: Fethullah Gülen fikirlerini bizzat kendisi söyler

Avukatı: Fethullah Gülen fikirlerini bizzat kendisi söyler.8220
  • Giriş : 11.06.2007 / 01:40:00
  • Güncelleme : 11.06.2007 / 01:47:45

Fethullah Gülen'in avukatı Orhan Erdemli yazılı bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fethullah Gülen ile ilgili basın yayın organlarında çıkan haberlere açıklık getirdi.

Bazı basın yayın organlarında, "Fethullah Gülen'in aracı gazeteciler kullanarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin subay kademesini hedef aldığı", yine "Gülen'e yakın bir televizyon kanalında Cumhurbaşkanının protesto edildiği" şeklinde yayınlanan haberler, Fethullah Gülen'in avukatı Orhan Erdemli tarafından yalanlandı.

Haberlerin "gerçek dışı iddialar" olduğunu belirten Erdemli açıklamada, bir yayın organında "Gülen'in hararetle AKP'yi desteklediği" ileri sürüldüğünü hatırlatarak, "Sayın Gülen'in, 'aracı gazetecisi' olmadığı, çeşitli konularda fikirlerini bizzat kendi yazıları veya konuşmaları ile kamuoyuna duyurduğu herkesin malumudur. Hal böyle olmasına rağmen, medyada yer alan bazı yazı veya haberlerin, müvekkilim Fethullah Gülen'le irtibatlandırılması; belli kurum ve kuruluşların veya kişilerin karşılıklı çatışma içinde gösterilmesi iyi niyetli bir yaklaşım olarak kabul edilemez." dedi. Erdemli'nin açıklamasında ülkede birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan bu günlerde, milletimizi birbirine düşürmeye çalışanların oyunlarına gelinmemesi istendi.

Avukat Orhan Erdemli'nin açıklamasında şunlara yer verildi: "Bilindiği üzere, muhterem Gülen farklı düşünceleri bir zenginlik kabul ederek; ülkemizde birlik ve beraberliğin, sevgi ve barışın tesisi, geliştirilmesi yönünde ilmi ve fikri faaliyetlerde bulunmaktadır. Bu çalışmalar belli kurum ve kuruluşlara bağlı olarak veya karşısında durarak yapılan siyasi nitelikli faaliyetler değildir. Bilakis, bu çalışmalar geçici politik çıkarlardan uzak, millet ve memleket menfaatlerini esas alan, her kişi ve kurumu kucaklayıcı bir nitelik taşımaktadır.

Bu çerçevede Muhterem Gülen'in yazı ve konuşmaları incelendiğinde; din, dil, ırk farkı gözetmeden insanlık ortak paydasında herkesin birbiriyle uzlaşarak anlaştığı; sevgi ve hoşgörünün hakim olduğu; gönüllerin hürmet ve saygı solukladığı; kin, nefret ve kavgadan uzak durduğu; her mekanda huzur atmosferinin oluşturulduğu; güçlülerin adil davrandığı, zayıfların insanca yaşama fırsatı bulduğu; zan ve vehim ile hareket edilmediği; insanların birbirini yok etmek için değil, yaşatmak için çalıştığı; devletin ve milletin istikbali için elele birlikte yüründüğü; devlet kurumları yıpratılmadan uyum içinde hareket edildiği. Cumhuriyet ve demokrasinin daha da güçlendirilmesi yönündeki düşüncelerin ifade edildiği açıkça görülecektir.

Dolayısıyla, bu duygu ve düşünceleri esas alan mütefekkir bir şahsiyete yöneltilen belli kurumların karşısında olma veya belli bir siyasi hareketin yanında olma şeklindeki iddialar yanlış bir algılamanın ürünüdür. Bu fikirlerde belli bir kurumun veya siyasi partinin yanında veya karşısında bulunma olgusu mevcut değildir. "

Erdemli, ülkemizde birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan bu günlerde, milletimizi birbirine düşürmeye çalışanların oyunlarına gelinmemesi gerektiğini dile getirerek, Fethullah Gülen'in devlet büyükleri ve askerler konusunda yıllardır yaptığı samimi açıklamaların kamuoyu tarafından yakından bilindiğini hatırlattı. Erdemli açıklamasını şöyle bitirdi: "Arzu edenler, müvekkilimin askere bakış açısı için, Sızıntı Dergisinde kaleme aldığı Haziran 1979 ve Ekim 1980 tarihli 'Asker' ve 'Son Karakol' başlıklı başyazılarına bakabilir çok uzun yıllar önce aynı fikirleri serdettiğini görebilirler. Kamuoyunun Fethullah Gülen hakkında ortaya atılan mesnetsiz ve gerçek dışı bu iddialara itibar etmeyeceğine inanıyoruz"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious