Avukatlar, Orhan Pamuk davasına katılmadı

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Yaptığı bir açıklama nedeniyle şehit aileleri tarafından aleyhinde 30 bin YTL tazminat davası açılan yazar Orhan Pamuk davasında müdahil avukatlar, duruşmaya katılmayacaklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yazar Orhan Pamuk'un, Türkiye'de Ermeni ve PKK katliamı yapıldığına ilişkin iddiaları nedeniyle açılan tazminat davasının duruşması için Şişli Adliyesi önünde sabah saatlerinden itibaren geniş güvenlik önlemleri alındı. Demir korumalarla adliye önünde barikatlar kuruldu. Basın mensupları için bir bölüm ayrılan adliyeye giriş çıkışlarda, belirlenen noktalarda üst araması ve kimlik kontrolü yapıldı.

İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen duruşmaya davalı Ferit Orhan Pamuk ile avukatı Haluk İnanıcı katılmadı. Davanın ikinci duruşmasında davacılardan Pakize Alp Akbaba ve Avukat Kemal Kerinçsiz'in de aralarında bulunduğu 7 davacı avukat, duruşmada hazır bulundu. İlk duruşmada müdahillik talebinde bulunan 11 kişi ile bu duruşmada müdahillik talebinde bulunan 56 kişi de mahkeme salonunda yerlerini aldı.

Davacı avukatları, 8 Haziran 2006'da Avukat Aydın Şahin'in öldürülmesini protesto etmek amacıyla, İstanbul Barosu ve Barolar Birliği tarafından bugün itibariyle avukatların duruşmalara katılmamaları yönünde karar alındığını belirterek, duruşmaya katılmayacaklarını söyledi. Davacı avukatları, davalı Orhan Pamuk'un avukatının da aynı düşünceyle duruşmaya katılmadığı inancında olduklarını ifade etti.

Hakim Ayser Oktay, davacı avukatı Kemal Kernçsiz tarafından delil mahiyetinde bir klasörün celse arasında mahkemeye sunulduğunu söyledi.

Duruşma sonunda Hakim Ayser Oktay, İstanbul Barosu Başkanlığı'nın 16 Haziran 2006 tarihinde yargıya karşı yapılan eylemleri protesto amacı ile avukatların duruşmaya katılmayacaklarının belirtildiğini hatırlatarak, davacı ve davalı avukatlarının mazeretli sayılmalarına karar verdi. 56 kişinin müdahillik taleplerinin vekillerinin hazır bulundukları duruşmada değerlendirilmesine karar verilen duruşma, 28 Temmuz 2006 tarihine ertelendi.

Duruşmanın ertelenmesiyle birlikte müdahil olarak katılanlar ve avukatları, "Şehitler ölmez vatan bölünmez, Ya sev ya terket" şeklinde sloganlarla adliyeden çıktı. Grup, geniş güvenlik önlemleri altında adliye kapısının önünden uzaklaştırıldı. Büyük Hukukçular Birliği Yönetim Kurulu üyesi Avukat Ahmet Dülger, "Şehidim, emanetin şerefimdir" yazılı pankartlar ve Türk bayrakları önünde bir basın açıklaması yaptı. Dülger, duruşma hakkında bilgilendirme yaptıktan sonra, ertelenme gerekçesini söyledi. Grup, daha sonra 10. Yıl marşı okuyarak adliye önünden ayrıldı.

Avukat Kemal Kerinçsiz'in hem davacı hem de davacı vekili olarak yer aldığı şikayet dilekçesinde, yazar Ferit Orhan Pamuk'un Das Magazin isimli haftalık yayınlanan İsviçre gazetesinde yayınlanan röportajı eleştirilmişti. Dilekçede Pamuk'un, "30 bin kürt ve 1 milyon Ermeniyi öldürdük. Türkiye'de hiç kimse bunu dile getirmeye cesaret edemiyor. Ben ediyorum." şeklinde açıklamada bulunduğu belirtilen dilekçede, Ermeni mezalimi ve PKK saldırılarında yakınlarını kaybettikleri hatırlatılmıştı. Avukat Kemal Kerinçsiz, Turgut Kobaza, Emine Ermiş, Nuray Yaylan, Pakize Alp Akbaba ve Fatma Terzi verdikleri dilekçede, Türk milletinin birer ferdi olduklarını, bu nedenle atalarına ve milletine katil damgası vurulmasından ötürü şahsiyet hakları ağır surette ihlal edildiğini ileri sürmüşlerdi. 6 davalı, bu nedenlerle yazar Pamuk'un ilgili kanun maddeleri gereğince 6'şar bin YTL olmak üzere toplam 30 bin YTL tazminat ödemeye mahkum edilmesini talep etmişlerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious