Avukatlar, protesto için duruşmalara girmedi

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Denizli Barosu'na kayıtlı avukatlar, meslektaşları Aydın Şahin'in öldürülmesi ve savcılara yönelik artan saldırıları kınamak için mazeret izni kullanarak duruşmalara katılmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avukatların basın açıklamasına Denizli Cumhuriyet Başsavcı vekili Cengiz Topel, Adalet Komisyonu Başkanı Tahsin Durmuşoğlu ve Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Erdinç Korkmaz da katıldı.

Avukatlar adına konuşan Denizli Baro Başkanı Adil Demir, yargıyı teneffüs edilen havaya benzeterek, "Yargının varlığında eksikliğini hisstemeyiz ama kaybettiğimizde yargının eksikliğini ararız. Bu durumda da toplum, huzurunu kaybeder. Toplumdaki huzuru, adalet sağlar." dedi.

Avukatlara yönelik saldırıların madalyonun tek yüzüne bakılarak yapıldığını da ifade eden Demir, "Yargı hizmetindeki avukatlar, hak arayanların hukuki yardımını yapar. Avukatlar katili sanur ama katil olmaz, hırsızı savunur ama hırsız olmaz. Aynı zamanda avukatlar, suçlular tarafından hakları gasp edilmiş kişileri de savunmaktadır. Madalyonu tek yüzlü göstererek, avukatlara yönelik şidddeti kabul edemeyiz." diye konuştu.

Yapılan konuşma sonrasında avukatlar, mazeret vererek duruşmalara katılmadı. Denizli genelinde bugün 660 avukatın bin 600 duruşmasına girmediği bildirildi.

Öte yandan TCK'ya göre basın mensuplarının adliye içinde görüntü alması yasak olmasına rağmen hava sıcak olduğu gerekçesiyle basın açıklamasının adliye içinde yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious