Avukatlardan "Ağar" kampanyası

Avukatlardan
  • Giriş : 08.11.2008 / 22:23:00

Mehmet Ağar, Susurluk davasından 11 Kasım'da mahkeme karşısına çıkacak. Çağdaş Hukukçular Derneği'nden avukatlar, "Ağar'ın hesap vermesi" için diğer avukatları da müdahil olmaya çağırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul şubesi üyesi bir grup avukat, Mehmet Ağar'ın yargılanacağı davaya müdahil olmayı hedefliyor, diğer avukatları da kampanyalarına katılmaya çağırıyor.

Bu kampanya için "Ağar Cezalandırılsın" başlığıyla bir de İnternet sitesi kuran avukatlar, www.agarhesapver.org adresinden müdahillik taleplerini ve kampanyaya destekleri toplamaya başladı.

Ağar'ın yargılanması 11 Kasım'da İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak.

22 Temmuz seçimlerinde milletvekili seçilemeyince, dokunulmazlığı kalkan Ağar'ın yargılanması mümkün olmuştu.

Ağar, 1992'de Erzurum Valisi, 1993 Temmuz'unda Emniyet Genel Müdürü olmuştu. Aralık 1995'te Doğru Yol Partisi'nden milletvekili seçilmiş, Mart-Haziran 1996 arasında Adalet bakanlığı, Haziran-Kasım 1996 arasında da İçişleri Bakanlığı yapmıştı.

Avukat Engin Cinmen, daha önce Ağar'ın yargılanmasıyla ilgili bianet'e şunları söylemişti:

"Mehmet Ağar'ın daha önce iki kez dokunulmazlığı kaldırılmıştı, soruşturmalar başlamıştı, milletvekili olduğu için yargının önüne çıkmadı, çıkartılmadı.

"İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin Susurluk'la ilgili verdiği kararda bu yapılanmanın başında gösterilenlerden biriydi.

"Mehmet Ağar'ın Susurluğun bir numaralı aktörü olduğu konusunda hem kamuoyu kanaati hem de bugüne kadar ortaya çıkan hukuki belgeler karşısında, hukuka uygun bir yargılama bekliyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*