Avukatlardan Paşa'ya suç duyurusu

  • Giriş : 31.07.2006 / 00:00:00

Yurtsever Cephe Hukukçular İnisiyatifi'ni oluşturan bir grup avukat, Altay Tokat hakkında savcılığa suç duyurusundu bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Suç duyurusu sonrası adliye önündeki basın açıklamasında Korgeneral rütbesindeki bir kişinin söylediklerinin tüyler ürpertici olduğunu belirten avukatlar, adalet duygusunun yıpratılmasına izin vermeyeceklerini ifade etti. Aktüel dergisinde yer alan bir röportajda, görev yaptığı dönemde Güneydoğu'da bazı hakimlerin evlerinin yakınına hizaya gelmeleri için bomba attırdığını açıklayan Emekli Korgeneral Altay Tokat hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Yurtsever Cephe Hukukçular İnisiyatifi'nı oluşturan bir grup avukat, öğle saatlerinde Sultanahmet'teki İstanbul Adliyesi'ne gelerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Genelkurmay Askeri Mahkemesi Savcılığı'na gönderilmek üzere teslim edilen suç duyurusunun ardından avukat Ozan Gülhan tarafından bir açıklama yapıldı. Adliye önünde gazetecilere konuşan Gülhan, Emekli Korgeneral Altay Tokat hakkında "genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması, kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanma, askerleri itaatsizliğe teşvik, yargı görevi yapanı etkileme, devletin kurum ve organlarını aşağılama, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, suçu ve suçluyu övme" suçlarını işlediği gerekçesi ile suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.
Asıl görevi "Kamu düzeni ve güvenliğini sağlamak" olan korgeneral rütbesindeki bir kişinin söylediklerini tüyler ürpertici bulduklarını kaydeden Gülhan, "Üst düzey rütbeli bir asker yargı görevini yerine getirmeye çalışan adalet mensuplarını hizaya getirmeye çalışmakta, bu amaçla patlattığı bombalarla onları tehdit etmektedir. Bütün bunlar eğitim kapsamında gösterilmekte, şahıs zaman aşımının dolduğunu söyleyerek ve buna güvenerek yaptıklarını övmektedir. Bizler Yurtsever Cephe Hukukçular İnisiyatifi üyeleri olarak halkları birbirine düşürmeye çalışanların karşısında durmayı görev bilmekteyiz. Adalet duygusunun yıpratılmasına izin vermeyeceğiz." şeklinde konuştu.

Ozan Gülhan, Yurtsever Hukukçular olarak bu saldırıların aydınlatılmasının takipçisi olacaklarını da sözlerine ekledi. Açıklamanın ardından grup adliye önünden ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious