Avukatları davayı boykot ediyor

  • Giriş : 10.07.2006 / 00:00:00

Savunma avukatları güvenlikleri sağlanana kadar duruşmalara katılmayacaklarını açıkladılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bağdat'taki Yüksek Ceza Mahkemesinde görülen davanın bugünkü duruşmasına sanıklardan sadece Ali Daeh Ali katıldı. Bazı savunma avukatları da güvenlik gerekçesiyle duruşmaya katılmadı. Duruşmanın başlamasından birkaç saat sonra yazılı bir açıklama yapan savunma ekibi, bir istek listesi sundu. Savunma avukatları, ABD'li yetkililerden avukatlara ve ailelerine yeterli güvenliği sağlamalarını talep etti. Avukatlar bu talep yerine getirilene kadar duruşmalara katılmayacaklarını ifade etti. Savunma ekibi ayrıca, Başbakan Nuri el Maliki'yi de "Saddam'ın yakın zamanda idam edileceğini umuyorum" açıklamasından dolayı eleştirdi. Avukatlar, Maliki'yi yargıya müdahale etmekle suçladı.

Bugün başlayan savunma mütalaasının iki üç gün sürmesi ve ardından da yargıçların dava hakkında hükümlerini vermeleri bekleniyor.

Esas hakkındaki mütalaasını 19 Haziran'daki duruşmada veren savcılık, yargıçtan, Saddam Hüseyin, üvey erkek kardeşi Berzan El Tikriti ve eski Devlet Başkanı Yardımcısı Taha Yasin Ramazan'ın, Duceyl'de 148 kişinin öldürülmesindeki rollerinden ötürü ölümle cezalandırılmalarını talep etmişti.

Saddam ve yardımcıları bu davanın sona ermesinin ardından gelecek ay 1980'li yıllarda Kürtler'e "soykırım" uygulamak suçundan yargılanacak. 21 Ağustos'ta başlayacak davanın konusu Saddam Hüseyin yönetiminin 1980'li yıllarda yürüttüğü Enfal operasyonu. Bu operasyonda yaklaşık 100 bin Iraklı Kürt'ün öldüğü, binlerce köyün de yerle bir edildiği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious