Avukatların gözünden Ergenekon duruşması

Avukatların gözünden Ergenekon duruşması.17248
  • Giriş : 24.10.2008 / 10:23:00

Ergenekon duruşmasını izleyen bir grup avukat, duruşmaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünya hukuk tarihinin en uzun iddianamesinin gündeme geldiğini belirten avukat Ceyhun Mumcu, "Sanıklar halen savunma olanağını elde edememişlerdir. Benim en büyük dileğim iddianamenin okunmamasıdır. Çünkü bu iddianame okunursa günlerce sürecek. Sanıklar gibi basın mensupları da burada kalmak zorunda kalacaklardır" diye konuştu.

Doğu Perinçek gibi Aydın birisinin cezaevine kapatılmasına anlam veremediğini ifade eden avukat Veli Devecioğlu ise, "Doğu Perinçek'i, sorgusunun yapılmasının ardından salonda alkışladım. Mahkeme bunu yadırgadı. Mahkeme heyetine 'Sizden özür diliyorum. Hiç böyle bir hadise görülmüş değil. Ben Doğu Perinçek gibi birinin cezaevine konulmasını protesto etmek için alkışladım. İsterseniz salondan çıkabilirim' dedim. Ancak mahkeme başkanı gerek görmedi" dedi.

Davanın derme çatma toplanan iddialarla açıldığını iddia eden avukat Mehmet Cengiz de, "Böyle bir dava açarsanız usule uygun yargılama yapamazsınız. Ben bugün de yargılamanın başladığı kanaatinde değilim. Bugün ilginç bir olay yaşanmıştır. Savunma avukatları, davayla ilgili telefonların dinlendiğini ifade ettiklerinde mahkeme başkanı 'Benim de telefonumun dinlenmediğini kim garanti edebilir' demiştir. Bu geldiğimiz noktanın bir göstergesidir" şeklinde konuştu.

Bu arada, Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuksuz olarak yargılanan İbrahim Benli, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, mahkemenin tutuklu ve tutuksuz sanıkların birlikte yargılanması kararını verdiğini söyledi. Mahkemede iddianamenin okunmaması talebinde bulunduğunu da belirten Benli, "Sanık avukatlarının çoğu iddianamenin okunmamasını onayladı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*