Avukatlık sınavı kalkmamalı!

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Stajyer avukatların 'sınava hayır' kampanyasına Meclis'ten olumlu yanıt geldi. Burdur Baro Başkanı Yusuf Çiftçi teklifi beğenmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avukat olmak isteyenlerin stajyerliğini tamamladıktan sonra girmesi gereken sınav, TBMM Adalet Komisyonu tarafından kaldırılıyor.

Bu yüzden geçtiğimiz günlerde yapılması gereken son avukatlık sınavı da yeni karar ile iptal edildi. Ancak barolar bu kararı beğenmedi.

Türkiye'deki 78 baronun bu karara karşı olumsuz tepki vermesine rağmen, hükümetin kararda ısrarcı olmasına anlam veremediğini kaydeden Başkan Çiftçi, Avukat Ömer Çetin'in de hazır bulunduğu basın toplantısında "Sınavın kaldırılması, avukatlık mesleğinin onuruna karşı atılmış talihsiz ve öngörüsüz bir adımdır. Çünkü sınavın kalkması ile birlikte vatandaşlarımız ehil olmayan kişilerin eline düşebilecek. Sınav aynı zamanda yüksekokullarda verilen eğitim dengesizliğini eşitleyen bir olgudur. Bu kalktığı zaman farklı puanlarla farklı okullarda okuyanlar, aynı kefeye konulacak." diye konuştu.

Çiftçi, 5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda değişiklik içeren yasa tasarılarının Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşülüyor olmasının hukuk devletinin yıpratılmasına yönelik bir çalışma olduğunu belirtti.

Yusuf Çiftçi, "Bizler kazanılmış haklarımızın elimizden alınmasına razı olmayız. Bunun için gereken yollara başvurmasını da biliriz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious