Avukatlık sınavına tepkiler sürüyor

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Kahramanmaraş Barosu'nda bir araya gelen avukatlar avukatlık sınavına tepki göstererek basın açıklaması yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avukatlar adına konuşan Mustafa Akmansoy, avukatlığa dair sınav uygulamasının ilk kanunlaştığı 2001 yılında stajyerler ve öğrenciler tarafından sınava karşı bir kampanya başlatıldığını hatırlatarak "Yükselen tepkilerin de etkisi ile sınav dört yıl boyunca ertelenmiş, kısmi de olsa bir kazanım elde edilmişti. Ancak 23 Aralık 2006'da avukatlık sınavının ÖSYM tarafında yapılacağı TBMM tarafından ilan edildi. Sınav çoktan seçmeli olarak yapılacak. Şayet sınav kaldırılmazsa yakın dönemde gerçekleştirilecek olan bu sınavın potansiyel mağdurları olarak "Avukatlık sınavına hayır diyoruz." şeklinde konuştu.

Avukatlar olarak bu konuda ısrarlı olduklarını söyleyen Akmansoy, "Avukatlık sınavının gerekçesi olarak "kaliteyi yükseltmek" ve daha iyi bir hukuk donanımı kazandırmak" gibi yaldızlı ifadeler kullanılsa da işin aslı öyle değildir. Üniversitelerdeki eğitimin hali meydandayken, mesleki kaliteyi yükseltmenin yolu olarak avukatlık sınavının görülmesi gerçekçi bir yaklaşım olmaz. Sınavı kazananlar ruhsatını cebine koyarken, kaybedenler mesleği bağımsız olarak yapabilmenin anahtarı olan ruhsata elveda diyecek. Ruhsatnamesi olan ve olmayanlar ayrımı ise, yargı faaliyetinin unsurlarından bağımsız savunmayı temsil eden avukatlık mesleğinde hiyerarşinin yolunu açacak." dedi.

6 ayda bir yapılacak olan avukatlık sınavında sınavı kazanamayan veya stajı bittiği halde sınava girmek için uzun süre beklemesi gereken avukat adaylarının statüsünün de belirsiz olduğunu vurgulayan Akmansoy, "Hukuki bilgiler fakültede defalarca değerlendirilmiş, mezun olmaya yeterli bulunmuş iken bu sınavla ölçülecek olan farklı bir şey midir? Hukuki bilgisini olaylara uygulayabilme yeterliliğinin test tekniğiyle değerlendirilmesi mümkün müdür?" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious