'Avupa'nın en ucuz doğalgazını kullanıyoruz'

  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin kullandığı doğalgaz fiyatlarının çok yüksek olmadığını belirterek, "Avrupa'nın en ucuz doğalgaz kullanan ülkelerinden biriyiz." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu konuda ısrarlı bir şekilde hatalı rakamlar kullanıldığından yakınan Bakan Güler, "Gerçekler yansımıyor. Doğalgazda biz eski demirperde ülkeleri hariç -ki onların Ruslar'la özel mukaveleleri var, bunlar da değiştirilmeye başlandı- Onlar hariç Avrupa'da en ucuz doğalgaz kullanan ülkelerden bir tanesiyiz." şeklinde konuştu.

Bakan Hilmi Güler, İstanbul'da düzenlenen 12. Uluslararası Kojenerasyon Kombine Çevrim ve Çevre Konferansı'na katılarak bir konuşma yaptı. Geçmişte Ruslar'dan aynı doğalgazın 3 ayrı fiyattan alındığını hatırlatan Güler, ''Gömleğin düğmeleri bir yerde ters iliklenmeye başlayınca öyle gitmiş. Biz önce düğmeleri doğru iliklemeye başladık ve ters iliklenenleri düzelttik" dedi. Doğalgaz fiyatlarının çok yüksek olduğu eleştirilerinin dile getirildiğine işaret eden Bakan Güler, bunun ısrarla yanlış aksettirildiğini belirtti. Güler, ''Enerji işi ile herkes ilgilendiği için, medya da enerji ile ilgilendiği için gerçek durumlar yansımıyor. Doğalgazda biz eski demirperde ülkeleri hariç Avrupa'nin en ucuz doğalgaz kullanan ülkelerden bir tanesiyiz. Pahalı alıyorduk düzelttik. Tekrar ediyorum. En ucuz kulllananlardan biriyiz. 'En ucuz biz alıyoruz' demiyorum. Çünkü anlaşmaların şartlarına göre bazı aylarda iniyor, çıkıyor. İran'la, Rusya ile yapılan anlaşmalar farklı. Niye biz böyleyiz? Biz doğalgazı hükümet politikası olarak neredeyse karsız satıyoruz. Zarar etmeyecek şekilde satıyoruz. Biz BOTAŞ olarak kar peşinde değiliz." ifadelerini kullandı.

Hilmi Güler, enerji fiyatlarının da yüksek olmadığına işaret ederek, "Türkiye'de birçok kesim enerji fiyatlarının yüksekliğinden bahsediyor. Sanayide elektrikte biz en pahalı değiliz. Bizden pahalı ülkeler var. Birileri yanlış, eski fiyatlarla konuşuyor'' dedi. Güler, ''Hep enerji fiyatlarının, elektrik fiyatlarının pahalılığından şikayet ediliyor. 'Avrupa'da, ABD'de, şu ülkelerde bu, bizde bu' diye. Bu, 2 sene evvel doğruydu ama şimdi değil. Bu rakamlar bugün itibariyle yanlış. Sanayide elektrikte biz en pahalı değiliz. Bizden pahalı ülkeler var. Birileri yanlış, eski fiyatlarla konuşuyor. Rakamları da yenilemiyor.'' şeklinde konuştu

Bakan Güler, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Projesi'nden de bahsetti. Ancak Bakan Güler bu konuda bir tepkisini dile getirerek, bu projenin kamuoyu ve basında gerekli ilgiyi göremediğinden yakındı. Güler, elinde aldığı bardağı göstererek, ''Şu bardağı yere atsam bu hadise oluyor. Ama öbür tarafta yakında günde 1 milyon varillik petrol Ceyhan'dan akacak. Ta Kafkaslar'dan dağlar taşları aşırarak getiriyorsun. 2 bin 830 metelik dağları aşıyorsu. Günde 1 milyon varil petrol getiriyosun 'tık' yok'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious