Avustralya, Aborjinlerden özür dileyecek

Avustralya, Aborjinlerden özür dileyecek.18781
  • Giriş : 30.01.2008 / 18:25:00

Özür, sadece Avustralya hükümeti adına dilenecek, Avustralya halkına sorumluluk yüklemeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avustralya hükümeti, kıtanın yerli halkı Aborjinlerden, geçmişteki ‘kötü muamele’den dolayı, resmen özür dilemeye hazırlanıyor.

Yerli İşleri Bakanı Jenny Macklin, yeni parlamento 13 Şubat’ta toplandığında gündemdeki ilk icraatın yerli halktan özür dilemek olacağını açıkladı. Özür, sadece Avustralya hükümeti adına dilenecek,, Avustralya halkına sorumluluk yüklemeyecek.

Bu sembolik adımın ardından, yerli halkın yaşam standardını yükseltmeye yönelik bazı açılımlara gidilecek. 21 milyon nüfuslu Avustralya’da yaklaşık 450 bin Aborjin yaşıyor.

Sayıları 100 bini bulan Aborjin çocuklar, 1910’lar itibariyle yaklaşık 60 yıl boyunca ülkenin beyaz nüfusu içinde asimile edilmek üzere ailelerinin ellerinden alınmıştı.Gerekçe olarak ise, Aborjinlerin ‘lanetli bir ırk oldukları” ve çocuklarını kurtarmanın insani bir görev olduğu, gösterilmişti.

“Çalınmış kuşak” olarak nitelendirilen bu çocuklar için resmi özürle birlikte tazminat da talep ediliyor. Ancak Kevin Rudd başkanlığındaki yeni hükümet, tazminat talebini geri çevirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious