Avustralya Doğu Timor'a asker gönderiyor

Avustralya Doğu Timor'a asker gönderiyor .10207
  • Giriş : 11.02.2008 / 10:14:00

Doğu Timor'da Devlet Başkanı Jose Ramos-Horta ile Başbakan Xanana Gusmao'ya düzenlenen saldırılardan sonra Avustralya'nın bölgeye takviye barış gücü askeri ve polis göndereceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avustralya Başbakanı Kevin Rudd, saldırının ardından Başbakan Gusmao ile iki kez görüştüğünü belirterek, Doğu Timor hükümetinin takviye güvenlik gücü yardımı talebinde bulunduğunu, yakında bölgeye yeni asker ve federal polis gücü göndereceklerini söyledi.

Rudd, Gusmao'nun hafta sonu Doğu Timor'u ziyaret etmesi çağrısına da hükümete olan güvenini göstermek için olumlu yanıt verdiğini ifade etti.

Avustralya liderliğindeki çok uluslu güvenlik gücü, Doğu Timor'un başkenti Dili'deki önemli binaların güvenliğini sağlıyor. Barış gücündeki Avustralyalı askerlerin sayısının takviyeden sonra 1000'e ulaşacağı duyuruldu.

Nüfusu 1 milyondan az olan Doğu Timor'da Nisan ve Mayıs 2006'da polis ve Ordu güçleri arasında çıkan çatışmalarda 37 kişi hayatını kaybetmiş, 155 bin kişi evlerini terk etmek zorunda bırakılmıştı. Ülke nüfusunun halen yüzde 10'u temizlik şartlarının sağlanamadığı kamplarda hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Doğu Timor, kronik fakirlik, yüzde 50'lere varan işsizlik ve yiyecek sıkıntısı gibi önemli sorunlarla baş etmeye çalışıyor.

Ülkede yaşayan yaklaşık 100 bin kişi sık sık sokaklarda çatışan çeteler nedeniyle öldürülme korkusuyla evlerine gidemiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious