Avustralya Hacivatlanıyor

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

ANSE, Karagöz ve Hacivat’ı Avustralya’da tanıtacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara Sanatevi’nden (ANSE) yapılan yazılı açıklamada, "Karagöz ve Kuklalar Şov"un, 7-17 Eylül tarihlerinde Avustralya turnesine çıktığı,oyunun, Perth, Melbeurne, Dandenong, Brisbane, Volongog, ve Sdney’de 10 kez sahne alacağı belirtildi. Turne ekibinde oyuncular ise, Serkan Öztürk, Savaş Bayındır, Murat Yılancı, Sibel Öztürk ve teknik sorumlu Süleyman Altuntaş olarak açıklandı.

Açıklamada, "Güncel konuların işlendiği Ortaoyunu eserleri ve Ankara Sanatevi’nin imalatını da yaptığı kuklalar; Seğmen, Laz, Mevlevi, İbrahim Tatlıses, Müslüm Gürses ve Mehteran kuklaları Amerika, Tataristan, Almanya, Fransa, Avusturya, Hollanda Belçika’nın ardından 5. kıta olarak Avustralya’da sahne alacak" denildi.

ANSE Genel Müdürü Yusuf Kulaksız’ın turne hakkında , "Beş yıl önce yola çıkarken vizyonumuz Dünya; misyonumuz "sanatın bizcesi idi"... Bunu gerçekleştirmiş olmak ve özellikle dünyanın farklı coğrafyalarındaki insanımıza ve o coğrafyaların insanına kendimiz olan sanat eserlarini sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. "Sanatın bizcesi" yolculuğumuz devam edecek" dediği belirtildi.

ANSE, Avustralya dönüşünde Türkiye’de "İstasyon" isimli oyunun turnesine devam edeceği belirtilirken Ankara Sanat Evi, repertuarındaki 13 eserle şimdiye kadar 1840 kez sahne aldığı, 2005 yılında Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunları Birliği (UNIMA) Türkiye Milli Merkezi tarafından "Yılın En İyi Tiyatro Grubu" seçildiği hatırlatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious