Avustralya vatandaşları Mersin'de

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Lübnan'dan kaçan 353 Avustralya vatandaşı daha Mersin Limanı'ndan 2 deniz otobüsü ile Türkiye'ye giriş yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avustralya vatandaşlarını karşılamada Avustralya'nın Ankara Büyükelçisi Jean Dunn hazır bulunurken Avustralyalılar'a girişte Kızılay ekibi tarafından karanfil verildi.

Avustralya Büyükelçisi Dunn yaptığı açıklamada, bu sabaha kadar gelecek 4 deniz otobüsü ile birlikte Mersin'den tahliye edilen Avustralyalı sayısının bin 600'e ulaşacağını belirtti. Avustralya'nın Türkiye'yi önemli bir tahliye noktası olarak gördüğüne dikkat çeken Büyükelçi, tahliyenin gelecek hafta da devam edeceğini kaydetti. Türkiye'den tahliye işlemleri sırasında yakın ilgi gördüklerini kaydeden Dunn, "Türkiye şu anda kadar mükemmel bir tıbbi yardım sağlanmış, Mersin Limanı'nda pasaport işlemlerini en hızlı şekilde gerçekleştirmiş, emniyeti en iyi şekilde sağlamış ve ulaşım konusunda çok önemli yardımda bulunmuştur" diyerek Türk yetkililere ve Kızılay'a teşekkür etti.

Çoğunluğunu turistik gezi için gidenlerin oluşturduğu gemiden inenler Beyrut'un kötü bir durumda olduğunu belirttiler.

23 Yaşındaki Lina China, kendisinin Sidney'de yaşadığını ve tatilde akrabalarını ziyaret için Lübnan'a gittiğini belirterek "Bir süre sonra savaş çıktı. Beyrut'ta yaşayanlar 'Bir süre sonra bu geçecektir' dediler. Ama bu defa öyle olmadı. Bizim için hayal kırıklığı oldu. Tek isteğim ülkeme dönmek" diye konuştu.

Daha önce de Lübnan'dan kaçan toplam 1541 Avustralya vatandaşı, ülkelerine gönderilmek üzere Türkiye'ya getirilmişti.

Avustralyalılar, Mersin Limanı'nda yapılan pasaport işlemlerinin ardından geceyi geçirmek için Mersin'deki çeşitli otellere yerleştirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious