Avustralya'da törenle açıldı

Avustralya'da törenle açıldı.8422
  • Giriş : 29.11.2007 / 19:55:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 02:40:41

Ezan okunduğu sırada Avustralyalılar'ın saygısı görülmeye değer.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avustralya'da ''Fethullah Gülen İslami Araştırmalar ve Katolik-Müslüman İlişkileri Geliştirmeler Kürsüsü' geniş katılımlı bir törenle açıldı.

Açılışa bir mesaj gönderen Eyalet Başbakanı John Brumby, Avustralya Kültürlerarası Diyalog Merkezi’ne ülke barışına yaptığı katkılarından dolayı teşekkür etti.

Törene katılan Victoria Valisi Profesör doktor David de Kretser, kürsünün resmi açılışını Avustralya Kültürlerarası Diyalog Merkezi Onursal Başkanı Mehmet Ali Şengül’le birlikte yaptı. Vali Kretser, açılışta yaptığı konuşmada, Avustralya'ya giden ve nüfusu arttıran göçmenlerin çok kültürlülüğe katkı sağladığını söyledi.

IFrame

Açılışa Victoria Eyalet Başbakanı John Brumby de bir mesaj göndererek, "Bu kürsü, bu çok kültürlü yapıya önemli bir katkı. Avustralya Kültürlerarası Diyalog Merkezi'ne bu katkılarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

Törende Hafız Muhammed Sezgin'in Kur'an'ı Kerim okuması katılımcılara duygu dolu anlar yaşatırken ezan okunduğu sırada Avustralyalılar’ın ayağa kalkması dikkatlerden kaçmadı.

Programda bir konuşma yapan Melbourne Monash Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Greg Barton, 11 Eylül'den sonra Müslümanların zor günler yaşadığını, farklı toplumların ve din mensuplarının karşı karşıya geldiğini, bunun ise ancak diyalog faaliyetleriyle son bulacağını belirtti.

Programda konuşan Avustralya Kültürlerarası Diyalog Merkezi Onursal Başkanı Mehmet Ali Şengül de, "Hayatını diyaloğa adamış bir insan" olarak nitelediği Fethullah Gülen için kürsü açılıyor olmasının alkışlanacak bir olay olduğunu söyledi.

Kürsünün açılışına Türkiye'den milletvekilleri, iş adamları, vakıf başkanları, akademisyenler ve çok sayıda gazeteci katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious