Avustralya'da ölü sayısı yükseliyor

Avustralya'da ölü sayısı yükseliyor.9378
  • Giriş : 09.02.2009 / 08:43:00

Avustralya'nın güneydoğu bölgelerinde dünden beri etkili olan ve ülke tarihinde en çok can kaybına yol açan orman yangınlarında ölenlerin sayısı 130'a yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Victoria eyaletini kasıp kavuran alevler insanları evlerinde ve arabalarında yakalarken, çok sayıda yerleşim birimi haritadan silindi.

Polis yetkilileri, eyaletteki 400 noktada olay yeri inceleme ekipleriyle araştırmalarını sürdürüyor. Polis, bu bölgelerde yangının kasten çıkarılmış olabileceğini düşünüyor. Onlarca kişinin öldüğü Marysville ve Kinglake kasabaları tamamen kapatılmış durumda. Yangını çıkartan kişi ya da kişiler bulunurlarsa, Victoria eyaleti yasalarına göre en az 25 yıl hapse mahkûm olacaklar.

Victoria İtfaiye Servisi yaklaşık 2 bin 200 kilometrekarelik ormanlık alanın tamamen kül olduğunu duyurdu. Tüm eyalette en az 750 ev ağır hasar aldı. Yangınların etkili olduğu bölgede, hava sıcaklıkları dün 47 dereceyi buluyordu. Bugün sıcaklığın 25 dereceye kadar düştüğü öğrenildi. Hastanelere yüzlerce yaralının akın ettiği ifade edildi.

Avustralya'da 1983'te Victoria eyaleti ve ülkenin güneyindeki orman yangınları 75 kişinin ölümüne yol açmış, 3 bin evi yok etmişti. Ülkede her yıl 60 binden fazla irili ufaklı yangın meydana geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*