Avusturalya'da İşçi Partisi zaferi ilan etti

Avusturalya'da İşçi Partisi zaferi ilan etti .12563
  • Giriş : 24.11.2007 / 14:30:00

Avustralya'da düzenlenen genel seçimin ilk sonuçları, muhalefetteki İşçi Partisi'nin seçimi kazandığını gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kevin Rudd liderliğindeki parti böylece Başbakan John Howard liderliğindeki muhafazakar hükümetin 11 yıldır süren iktidarına son vermiş oluyor.

İşçi Partisi'nin zaferi, ilk kez ülkedeki federal, eyalet ve bölge hükümetlerinin tamamında kontrolü ele geçirmesi anlamına geliyor.

Avustralya'nın devlet televizyonu Liberal Parti lideri John Howard'ın kendi sandalyesini de kaybedebileceğini, seçim bölgesinde İşçi Partisi adayının önde gittiğini duyurdu.

Howard, bu seçim ile iktidarda beşinci bir dönem geçirmeyi hedefliyordu. Son bir kez daha seçilmek istediğini açıklayan Howard, kazanması halinde üç yıl içinde görevi bırakma sözü vermişti.

Avustralya'da seçmenler İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana dördüncü kez bir hükümetin iktidarına son veriyor.

Seçimde federal parlamentonun alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nin 150 üyesi ile üst kanat Senato'nun 76 üyesinden 40'ı belirlendi.

21 milyonluk nüfusa sahip olan Avustralya'da 13,5 milyon kayıtlı seçmen var. Oy kullanmanın zorunlu olduğu ülkede sandık başına gitmeyen seçmene küçük bir miktar da olsa para cezası veriliyor.

Gözlemciler iktidar değişikliğini ekonomiye, ABD ile yakın ilişkilerden bazı çevrelerde rahatsızlık duyulmasına ve iş güvenliği ve emeklilik haklarına getirilen kısıtlamalara bağlıyorlar.

Avustralya Yayın Kurumu'ndan Rafael Epstein Howard'ın faizleri de İşçi Partisi'nin iktidarda olduğu dönemin altında tutmayı vaadettiğini ancak bunu başaramdığını; sendikaların işyerindeki rolünü azaltmaya ve grevi zorlaştırmaya yönelik yasal düzenlemelerin de tepki çektiğini söylüyor.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir skandal da partiye darbe vurdu.

Ülkenin en büyük kenti Sydney'in Lindsay seçim bölgesinde rakip İşçi Partisi için hazırlandığı ileri sürülen broşürler sahte çıktı.

Üzerinde Türkiye ve Avustralya bayrakları, İşçi Partisinin logosu ve cami resmi bulunan sahte broşürlerde Müslümanlar İşçi Partisi'ne oy vermeye davet ediliyordu. "Avustralya İslam Federasyonu" adına hazırlanan broşürlerde, İşçi Partisinin iktidara gelmesi halinde Bali bombacılarının affedileceği ve Sydney'in St Marys bölgesine cami yapılacağı vadediliyordu.

Söz konusu broşür Sydney'in Lindsay seçim bölgesinde hem evlerin posta kutularına atıldı hem de elden dağıtıldı.

Ancak Avustralya İslam Federasyonu diye oluşumun olmadığı, broşürün de İşçi Partisi ile bir ilgisi olmadığı gibi partiyi karalamak için bazı Liberal partililer tarafından hazırlandığının ortaya çıkması, Howard'ın seçim kampanyasına büyük darbe vurdu.

Broşürlerin amacının, İşçi Partisi ile teröristler arasında bağlantı olduğunu ima etmek ve genel seçmen gözünde, İşçi Partisi'nin "Müslümanların partisi" olduğu izlenimi yaratmak olduğu düşünülüyor.

Başbakan John Howard girişimi şiddetle kınadı. Bazı partililer hem genel seçmen hem de Müslümanlardan özür diledi.

Olaya karışan ve aralarında siyaseti bırakmakta olan bir milletvekilinin eşinin de bulunduğu bazı Liberal Parti üyeleri partiden ihraç edildi.

Avustralya Federal seçim Kurulu da sahte broşür olayına karışanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious