Avusturya, Türkiye'yi istemiyor!

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Avusturya'da 1 Mart'ta yapılan genel seçimden sonra hükümeti kurmak için görüşmelerini sürdüren ülkenin iki büyük partisi, "Türkiye'nin AB'ye katılımına karşı" yönündeki kararda anlaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Österreich gazetesinin haberine göre, Sosyal Demokrat Partisi (SPÖ) ve Halk Partisi (ÖVP), koalisyon görüşmeleri çerçevesinde gayri resmi olarak Türkiye'ye karşı tutumunu dört madde ile belirledi. Buna göre, Türkiye'nin katılımı, yapacağı reformlara bağlı olacak, müzakerelerin ucu açık bırakılacak, Türkiye'nin AB'ne katılımı konusunda bir halk oylaması yapılacak, Türkiye'nin AB'ne katılmaması halinde, bir işbirliği anlaşması imzalanacak.

ÖVP müzakerecisi bu konuda görüş birliğine varıldığını doğruladı. Türkiye'nin AB'ne katılım ihtimali konusundaki halk oylamasına ilişkin Parlamento'da dört parti tarafından alınmış bir karar da bulunuyor. SPÖ Parlamento Grubu Başkanı Josef Cap, SPÖ'nün Türkiye'nin AB'ne katılımına karşı çıktığını ve üst düzeyde bir ortak üyelik anlaşması yapılmasından yana olduğunu söyledi. Cap, AB'deki gelişmelerin kendilerini haklı gösterdiğini de ileri sürdü.

---Özdemir, "Türkiye yolunu kapatanlar sonraki kuşaklara karşı günah işlemiş olur"--

Yine sözü geçen gazeteye konuşan Türk kökenli Alman AB parlamenteri Cem Özdemir, Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu vurguladı. Özdemir, "Bizim Türkiye gibi, halkının çoğunluğu Müslüman olan, demokrasinin, azınlık, kadın ve insan haklarının başarılı bir şekilde uygulandığı bir modele ihtiyacımız var. Bu, AB'nin Orta Doğu'yu değiştirme konusunda ciddi olduğunu gösterecektir. Bu yolu kasıtlı olarak engelleyenler, bundan sonraki kuşaklara karşı günah işlemiş olur" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious