Avusturya basınında Davos skandalı

Avusturya basınında Davos skandalı.14477
  • Giriş : 31.01.2009 / 18:33:00

Erdoğan'ın Davos'ta Peres'le sert tartışması ve oturumu terk etmesi Avusturya basınında da geniş yankı buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

 Liberal sol eğilimli Der Standard : “Erdoğan Protesto edip salonu terk etti:

Perşembe günü Davos'ta düzenlenen Gazze hattı konulu sempozyumda skandal yaşandı. Türk Başbakanı Erdoğan İsrail Cumhurbaşkanı Perez'i İsrail'in Gazze Hattında cinayet işlediği gerekçesi ile suçladı. Panelin moderatörü sözünü kesmeye çalışınca da Erdoğan kızarak salonu terk etti. Erdoğan hızla salonu terkederken yüksek sesle, diğer katılımcılara daha fazla konuşma hakkı tanındı dedi. Hissiyatın hakim olduğu oturumun başında Peres ile Arap ligi Genel Sekreteri Amr Musa sert bir üslupla tartıştılar. Her ikisi de bir birlerine ölenlerle ilgili sayısal alıntıları gösterdiler. Amr Musa, İsrail'i 2001 yılından bu yana Arap Birliğinin müzakere teklifini görmzkten gelmekle suçladı. Peres ise bu suçlamaya İsrail üzerine aylarca Hamas roketi yağarken uluslar arası alanda hiçbir protestonun gemlediği şeklinde karşılık verdi. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon Gazze hattındaki insanlara acil yardım çağrısında bulundu. İhtiyaç duyulan meblağın 613 Milyon Dolar olduğunu belirtti.BBC'nin, yardım kuruluşlarının Gazze'ye yardım çağrısını yayınlamaması gerekçesiyle Uluslar arası Atom Enerji Ajansı Başkanı Muhammed El Baradei yayın kuruluşunu protesto ederek bir söyleşi yapmayı reddetti.

Liberal sağ eğilimli Die Presse : ''Davos'ta Skandal: Türk Başbakanı toplantıyı terk etti'

Gazze Şeridi üzerine yapılan duygu yüklü bir tartışma esnasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çok öfkeli bir şekilde salonu şu sözlerle terketti:” Bir daha Davos'a gelmeyeceğim.” Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu çerçevesinde düzenlenen Gaza Şeridi'ne ilişkin bir panelde duygular yükseldi. Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan İsrailin Gaza Şeridinde cinayet işlediğini belirterek İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'i suçladı. Bunun üzerine Erdoğan çok öfkeli bir şekilde şu sözlerle salonu terketti:” Davos'a bir daha gelmeyeceğim.” Erdoğan, Cumhurbaşkanı Şimon Perez'in Gaza Şeridindeki operasyonla igili uzun bir konuşmasına ilişkin fikir beyan etmek istiyordu, fakat toplantının moderatörü Türk Başbakanının konuşmasını tartışmanın sona erdiği gerekçesiyle engelledi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Arap Ligi Genel Sekreteri Amr Musa'da panele katılanlar arasındaydı. Türk Başbakanı daha önce Peres'i İsrail ordusunun yaptığı saldırıların kurbanlarından ötürü duyduğu vicdan azabından dolayı sert konuşmakla suçladı. Türk hükümeti İsrail saldırılarını sert dille eleştirmişti.

KURIER: ''Erdoğan öfkeyle Davos'tan ayrıldı''

Binlerce Türk İsrail Devlet Başkanı Peres ile tartıştıktan sonra Dünya Ekonomi Forum'unu terkeden Başbakan Erdoğan'a tezahürat yaptı. Erdoğan Davos'ta sergilediği tutum üzerine ülkesinde ''Hoşgeldin Davos fatihi'' yazılı pankartlarla karşılandı.

Başbakan Erdoğan'ın İsrail Devlet Başkanı Peres ile atışması ülkesinde coşkulu tepkilerin yanı sıra eleştirilere de neden oldu. Erdoğan Perşembe'yi Cuma'ya bağlayan gece İsviçre'den dönüşünde Atatürk Havaalanı'nda binlerce taraftarının tezahüratı ile karşılaştı. Topluluk Türk ve Filistin bayraklarını sallayarak, Erdoğan'a ''Davos fatihi'' diye tezahürat yaptı. İsrail aleyhinde sloganlar da duyuldu. Öte yandan bazı eleştiriciler Erdoğan'ı Davos'ta kendine hakim olamayarak Türkiye'ye zarar vermekle suçladı. Öfke İsrail'i hedef almıyordu. Erdoğan daha sonra Peres ile tartışmadan dolayı değil, kendisine İsrail Devlet Başkanı'nın söylediklerine yeteri kadar cevap verme olanağı verilmediği için öfkelendiğini söyledi. Erdoğan basın toplantısında, ''Kesinlikle ne İsrail halkına, ne Devlet Başkanı Peres'e ne de Yahudilere herhangi bir saldırıda bulunmak istemedim'' dedi.

Devlet Gazetesi Wiener Zeitung : “Ortadoğu oturumu : Erdoğan Skandalı”

Dünya Ekonomik Forumu kapsamında düzenlenen Gazze oturumunda skandal yaşandı. Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez'in İsrail'in Gazze harekatını savunan uzun konuşmasına cevap vermek istedi. Erdoğan Peres'e Israil'in Gazze'de cinayet işlediğini öne sürdü. Oturumun moderatörü, tartışmanın sona erdiği gerekçesiyle Türk Başbakanının cevap vermesini reddetti. Bunun üzerine Erdoğan salonu terk ederken: “Bir daha Davos'a gelmem” dedi.

Reiffeisen Banka ait olan ve ücretsiz dağıtılan Österreich: ''Dünya Ekonomik Formunda Skandal:Türkiye başbakanı İsrail karşıtı nefret dolu bir konuşma yaptı''Kameralar önünde sansasyon: Türkiye Başbakanı Erdoğan İsrailli Shimon Peres'e sözle saldırdı.İsrail devlet başkanının Gaza Şeridindeki savaşa ilişkin konuşmasından sonra Recep Erdoğan itidalini kaybetti.
Yüzü öfkeden kızarmış şekilde Peres'e dönerek : “Eğer mesele öldürmekse, siz bunu çok iyi bilirsiniz” dedi. Moderator Türk Başbakanının daha fazla konuşmasını engellemek isteyince, Erdoğan, moderatorun elini mikrofondan ittirdi ve “ bir şey söylememe müsaade etmiyorsunuz. Davos benim için bitmiştir. Buraya bir daha gelmeyeceğim” diyerek danışmalarıyla beraber salonu terk etti. Olay öncesinde Peres Erdoğan'a : “ Her akşam İstanbul'a roketler düşse siz ne yapardınız” diye sormuştu. Gözlemciler Erdoğan'ın davranışına çok şaşırdılar ve “ Erdoğan, bu davranışı ile kendini, İran gibi Israil'den nefret edenler safına geçirdi” yorumunu yaptılar.

Devlet Televizyonu ÖRF / İnternet sayfası: Erdoğan nedeniyle Skandal:”Bir daha Davos'a gelmem”

Davos'ta gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Formu sırasında düzenlenen Gazze Hattı konulu sempozyumda hissiyatlar konuştu. Türk Başbakanı Erdoğan konuşmasında, Cumhurbaşkanını Peres'i İsrail'in Gazze'de cinayet işlediği gerekçesi ile suçladı. Erdoğan daha sonra büyük bir kızgınlıkla ve “Bir daha Davos'a gelmem” sözleriyle toplantı salonunu terk etti. Başbakan Erdoğan Gazze harekatı konusunda uzun bir konuşma yapan İsrail Cumhurbaşkanı Perez'e cevap vermek istedi. Ancak oturumu yöneten sunucu Türk Başbakanına sempozyum süresinin dolduğu gerekçesi ile söz vermek istemedi. Podyumda BM Genel Sekreteri Ban Ki moon ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa da hazır bulunuyorlardı. Türk Başbakan daha önce Perez'i, İsrail'in Gazze hattındaki saldırıları sonucunda insanların kurban gitmesinin doğurduğu suçluluk psikolojisi içinde yüksek sesle konuştuğu suçlamasında bulundu. Türk Hükümeti İsrail'i Gazze Hattındaki saldırısı nedeniyle sert bir biçimde eleştirmişti.

Devlet Televizyonu ÖRF 2 / İnternet sayfası: ''Davos'ta Skandal: Türk Başbakanı oturumu terketti'

Başbakan Erdoğan “Bir daha Davos'a gelmeyeceğim” sözleri ile Dünya Ekonomik zirvesi çerçevesinde dün İsviçre'de düzenlenen bir sempozyumu terk etti. Cumhurbaşkanı perez Erdoğan'dan önce İsrail'in Gazze hattında gerçekleştirdiği harekatı haklı çıkarmak amacı ile hissi bir konuşma yapmıştı. Erdoğan bu konuşmaya cevap vermek isteyince oturumu yöneten moderatör zamanın dolduğu gerekçesi ile konuşmasını kesti. Başbakan Erdoğan daha önce yaptığı konuşmasında Perez'i, İsrail'in Gazze hattındaki saldırıları sonucunda insanların kurban gitmesinin doğurduğu suçluluk psikolojisi içinde yüksek sesle konuştuğu suçlamasında bulunmuştu. Erdoğan İstanbul'a dönüşünde coşku ile karşılandı. Binlerce gösterici Hükümet Başkanını İstanbul Hava alanında karşıladı. Göstericiler Türk ve Filistin bayrakları salladılar ayrıca “Hoş geldin Davos fatihi”, “Dünya bak başbakan gör” yazılı pankartlar taşıdılar. Bu arada İsraişl karşıtı sloganlar da atıldı.

Devlet Televizyonu ÖRF 2 / İnternet sayfası: ''Ortadoğu Oturumundan sonra tırmanış''

Ekonomik kriz nedeniyle bugünlerde Davos'ta sinirlerin gergin olacağı belliydi. Ama çok daha farklı bir skandal, heyacan yarattı: Orta-Doğu anlaşmazlığını konu alan bir sempozyum tırmanışa geçti. İsrail Cumhurbaşkanının Gazze Harekatını savunmak amacıyla yaptığı heyecanlı konuşmasının ardından Türk Başbakanı Erdoğan kendisinin kastedilmesi nedeniyle cevap vermek istedi. Zaman kısıtlaması nedeniyle buna müsaade edilmedi. Erdoğan büyük bir kızgınlıkla podyumu terk ederek Türkiye'ye uçtu ve burada coşkuyla karşılandı.
“Davos Fatihi”
Erdoğan “Bir daha Davos'a gelmeyeceğim” dedi.
Dünya Ekonomik fuarında İsrail Başbakanı Perez ile tartışmasından sonra kızgın bir şekilde ülkesine dönen Erdoğan, İstanbul'da coşku ile karşılandı. Binlerce gösterici kendisini Türk ve Filistin bayrakları ve “Hoşgeldin Davos Kahramanı“,”Dünya başbakan görsün “sloganları ile İstanbul havaalanında karşıladı. Bu arada İsrail aleyhtarı sloganlar atıldığı da duyuldu. Perez Davos'ta İsrail'in Gazze şeridindeki harekatını savunan hararetli bir konuşma yapmıştı.
Erdoğan İstanbul Hava Limanına inişinden sonra yaptığı açıklamasında Perez'in kendisini aradığını ve davranışından dolayı özür dilediğini belirtti. Perez ponyum tartışması sırasında zaman zaman yüksek sesle yanında oturan Erdoğan'a doğrudan yönelerek İsrail'in Gazze harekatını savundu. Erdoğan buna cevap vermek isteyince moderatör zaman kısıtlaması nedeniyle sözünü kesti. Bunun üzerine Başbakan Erdoğan: Bir daha Davos'a gelmem” diyerek podyumu terk etti. Perez İsrail'in, filistin kesiminde 1300 kişinin hayatına mal olan Gazze harekatını kaçınılmaz olduğu gerekçesi ile haklı çıkarmaya çalıştı ve İsrail'in Gazze Şeridinden tamamen çekildiğini, yerleşim yerlerini boşalttığın, buraya su, gıda ve para yardımı gönderdiğini belirtti. Gazze Şeridine hakim olan Hamas'ı kasdederek de “Karşılığında üzerimize İran kaynaklı roketler düştü” dedi ve “neden bize karşı savaşıyorlar? Sorusunu yöneltti.
Sorunun İran'ın Orta-Doğudaki çabalarından kaynaklandığına vurgu yapan perez, Tahran'ın Hamas ve Lübnan'daki Hizbullah'a silah ve roket verdiğini, İsrail'in uzun süre itidalli davrandığını söyledi ve Başbakan Erdoğan'a yönelerek, “her gece İstanbul'da sizin de üzerinize roket düşseydi ne yapardınız?” diye sordu. Başbakan Erdoğan daha sonra düzenlediği basın toplantısında muhatabı İsrail'li konuşmacıyı vicdan azabı ile kendisine yönelik olarak sert konuşmakla suçladı ve “Ben sayın Peres'e saygı duyuyorum o nedenle de sesimi yükseltmedim. Söyledikleri doğru değildi, bizim de elimizde veriler var dedi. Erdoğan daha önce Peres'i suçluluk psikolojisi içinde olmakla suçlamıştı.

Erdoğan, hükümetinin İsrail ile Suriye arasındaki arabuluculuk çabalarının Hamas nedeniyle akamete uğramasından dolayı hayal kırıklığına uğradığını dile getirdi ve bir uzlaşmaya varmak için çok az bir eksiklikleri kaldığını vurguladı. Ancak İsrail'in bu arabuluculuk çabalarına cevap verme yerine 26 aralıkta Gazze şeridine girdiğini belirten Başbakan Erdoğan, burada ölçüsüz bir güç kullanıldığını, fiilistinlilerin elinde İsrail'in askeri gücüne karşı koyabilecek hiçbir şey bulunmadığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*