Avusturya genel seçim sonuçları

  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

Avusturya genel seçimlerinde, yurtdışı oyların tasnifi sonucu Yeşiller Partisi parlamentoya 3. parti olarak girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Geçici resmi sonuçlara göre oyların yüzde 11.21'ini alan ırkçı Özgürlükçüler Partisi'nin (FPÖ) oy oranı kesin sonuçlara göre yüzde 11'e düştü.
Kesin sonuçlara göre Yeşiller Partisi, FPÖ ile aynı oranda oy almasına karşın, 538 oy fazlası olduğu için parlamentoya 3. parti olarak girmeyi başardı.
Parlamentoya 3. parti olarak girmeyi başaran Yeşiller Partisi, konumu itibariyle meclis 3. başkanını tayin etmek ve 400 bin Avro da daha fazla yardım alma hakkına sahip olacak.
Yurtdışında kullanılan oyların sayımından sonra açıklanan kesin sonuçlara göre, Avusturya seçimlerine katılan siyasal partilerin aldıkları oy oranları ile 183 üyeli parlamentoda kazandıkları sandalye sayıları şöyle belirlendi:
Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) yüzde 35.3 (68), Halk Partisi (ÖVP) yüzde 34.3 (66), Yeşiller (Die Grüne) yüzde 11.1 (21),Özgürlükçüler Partisi (FPÖ) yüzde 11 (21), Avusturya'nın Geleceği İçin Birlik Hareketi (BZÖ) yüzde 4.1 (7)
Sosyal Demokrat Parti'den (SPÖ) Türkiye kökenli Nurten Yılmaz ile Yeşiller Partisi'nden Alev Korun'un parlamentoya girip giremeyecekleri ise henüz kesinlik kazanmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious