Avusturya medyası terörist demedi

Avusturya medyası terörist demedi.10936
  • Giriş : 23.02.2008 / 14:56:00

Avusturya medyası, Türkiye'nin PKK'ya karşı düzenlemekte olduğu kara harekatına geniş yer verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bunun yanı sıra medyanın, PKK'dan "Kürt partisi", PKK'lı teröristlerden "isyancı ya da savaşçı" ve Kürt bölgesinden ise "Kürdistan" olarak bahsetmesi dikkat çekti.

Türkiye'nin Kuzey Irak bölgesinde PKK'ya yönelik yaptığı hava destekli kara harekatını flaş haber olarak duyuran Avusturya Devlet Kanalı (ORF) ana haber bülteninde harekat ile ilgili geniş detaylara yer verdi. ORF, PKK için "Kürt isyancıları", PKK için de "yasaklanmış Kürt partisi" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin Kuzey Irak'a müdahalesinin detaylarının verildiği haberin sunumunda teröristlerin konuşlandığı bölgeye "Kürdistan dağları" denildi. Türkiye'nin PKK'ya karşı "siyaset yerine tank" metodunu tercih ettiği belirtilen haberde Ordu strateji uzmanı Avusturyalı Gerald Karner "Düzenli Türk askerinin çete usulü savaşan PKK'ya karşı başarı sağlamı zor görünüyor. Kürt güçleri düzensiz şekilde savaşıyor. Türkiye'nin başarılı olacağını düşünmüyorum" şeklinde yorum yaptı.

Ayrıca haberde Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya olan sınır ötesi operasyonu "uluslararası küçük bir savaş" olarak tanımlandı. Ana haber bülteni sunucusu Armin Wolf, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un ve Amerika'nın operasyona "sert tepki" gösterdiğini söyledikten sonra kara harekatının Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesine engel olup olmayacağını tartışmak için İstanbul muhabiri Roland Adrowitzer'e bağlandı. Adrowitzer, PKK'lı teröristlere "savaşçı" demeyi tercih etti.

Avusturya medyası hep böyle yapıyor

Geçtiğimiz Ekim ayında Şırnak'ta biri astsubay 13 askerimizin şehit edilmesi Avusturya basınında geniş yer bulmuş, Avusturya devletine ait olan Avusturya Haber Ajansı (APA) kaynaklı habere göre PKK'dan terör örgütü olarak değil, "Kürt isyancıları" ve "yasaklanmış Kürt İşçi Partisi" olarak tanımlanmıştı. Gazetelerin APA imzalı olarak birinci sayfadan girdikleri haberde "PKK" ve "terör" kelimesi yan yana gelmemiş ve Avusturya'nın itibarlı ulusal gazeteleri Der Standard, Kurier, Kronen Zeitung ve Österreich PKK'dan "Kürt isyancıları" ve "Kürt İşçi Partisi" bahsetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious