Avusturya medyasına göre PKK, terör örgütü değil!

Avusturya medyasına göre PKK, terör örgütü değil!.5692
  • Giriş : 11.10.2007 / 22:41:00
  • Güncelleme : 11.10.2007 / 22:53:29

Avusturya basını 'safını' belli etti. PKK’ya mensup hain teröristleri 'Kürt isyancıları' olarak tanımladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şırnak’ta biri astsubay 13 askerimizin şehit edilmesi Avusturya basınında geniş yer buldu. Avusturya devletine ait olan Avusturya Haber Ajansı (APA) kaynaklı habere göre PKK’dan terör örgütü olarak değil, `Kürt isyancıları` ve ´yasaklanmış Kürt İşçi Partisi´ olarak bahsedildi. Gazetelerin APA imzalı olarak birinci sayfadan girdikleri haberde PKK ve terör kelimesi yan yana gelmedi.  Avusturya’nın itibarlı Ulusal gazeteleri Der Standard, Kurier, Kronen Zeitung, Österreich gazeteleri PKK’dan ´Kürt isyancıları´ ve ´Kürt İşçi Partisi´bahsetti. Avusturya’nın en çok satan gazetesi olan Kronen Zeitung’un,  “Avrupa Birliği Türkiye’yi ciddiyete çağırdı” başlıklı haberinde Türkiye’nin Irak’ın bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı duymak zorunda olduğunu yazdı.

 

Avusturya’nın PKK konusunda dosyası kabarık

 

Fransa’dan kaçarak Viyana’ya gelen PKK’nın elebaşlarından Rıza Altun, 4 Temmuz’da Viyana-Schwechat havaalanında sahte pasaportla geçiş yapmak isterken yakalanarak polis tarafından gözaltına alınmıştı. PKK’lı Altun, İnterpol'ün kırmızı bültenine ve Fransa'daki adlî takip kararına rağmen 13 Temmuz'da Avusturya tarafından salıverildi. Ülkeyi terk etmek şartıyla serbest bırakılan Altun, Avusturya Havayollarına ait tarifeli uçakla Kuzey Irak’taki Erbil’e kaçtı.

 

Avusturya’nın bu tavrı, Altun'un tutuklanmasından ancak kaçtıktan sonra haberi olan Paris'teki PKK dosyasını takip eden terörle mücadele ekiplerini çileden çıkarmıştı. Zaman'ın Viyana'da görüştüğü yetkililer, Avusturya Adalet Bakanlığı'nın Türkiye'nin çıkarttığı uluslararası tutuklama emrini ve Fransa'daki adli takip kararını görmezden gelerek Altun'u salıvermesini PKK'ya karşı "siyasi bir tavır" olarak değerlendiriyor. Altun'a "Avusturya'yı terk et ve AB toprakları dışında istediğin yere git" dendiği belirtiliyor.

 

Son yaşanan olaylar Avrupa ülkelerinin, AB terör örgütleri listesinde bulunmasına rağmen PKK'yı nasıl kolladığını bir kez daha ortaya koydu. Dönemin Dışişleri Bakanı şimdiki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptığı açıklamada Avusturya’ya hitaben “yılan bir gün sizi de sokar” demişti.

 

SELÇUK ŞEKER / VİYANA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious