Avusturya pazar günü sandık başına gidiyor

  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

Avusturya'da aralarında yaklaşık 80 bin Türk kökenlinin de bulunduğu 6 milyon 107 bin seçmen, yeni parlamento ve yeni hükümeti belirlemek için yarın oy kullanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avusturya genelinde yedi siyasi partinin katılacağı seçimde, kamuoyu yoklamalarına göre, Başbakan Wolfgang Schüssel'in partisi, Halk Parti (ÖVP) az farkla önde gidiyor. Kazanma sansı çok az olan Türk adaylar ise bir sonraki seçime yatırım yapıyor.

Seçimlere Avusturya Halk Partisi (ÖVP), Sosyal Demokrat Parti (SPÖ), Yeşiller Partisi, Avusturya'nın Geleceği İçin Birlik Partisi (BZÖ), Avusturya Özgürlükçüler Partisi (FPÖ), Komünist Parti (KPÖ) ve Liste Martin (AP Parlamenteri Hans- Peter Martin bir liste ile bağımsız katılıyor) seçimlere katılıyor.

İktidar partisi ÖVP ve ana muhalefet partisi SPÖ seçimlerin iki favorisi. Kamuoyu yoklamaları yüzde 37 ile en büyük şansı ÖVP'ye verirken SPÖ'ye ise yüzde 35'lık bir şans tanınıyor. Ancak ortalıkta oyunu kimden yana kullanacağı konusunda halen kararsız yüzde 20'lik bir kesim var. 183 sandalyeli Federal Meclis seçimlerine 13 Türk kökenli politikacı da çeşitli partilerden milletvekili adayı gösterildi. Türk adaylar, partilerinin listelerinde seçilmesi garanti olan sıralarda gösterilmeseler de, adaylığı geleceğe yatırım için önemsiyorlar.

SPÖ'den Viyana listesinde 7. sırada yer alan Nurten Yılmaz'ın kazanma şansı bulunuyor. Viyana Eyalet Belediyesi üyesi Nurten Yılmaz, sırası hakkında "Çok iyi bir yerdeyim. Bugüne kadar göçmen kökenli hiçbir aday bu kadar ön sıralarda gösterilmedi" diyor. Artık meclise göçmen kökenli bir milletvekilinin girmesi gerektiğine işaret eden Yılmaz, tercihli oyların yerini sağlamlaştıracağını vurguluyor. Yılmaz'ın yanı sıra 30. sıradan Haydar Sarı, 34. sıradan Mustafa Yenici, 39. sıradan Gülnaz Yılmaz, 40. sıradan Akan Keskin ve 54. sıradan Aziz gülüm de SPÖ'den aday gösterildi.

ÖVP'den de Viyana Eyalet Belediyesi üyesi Şirvan Ekici, partinin Viyana listesinde 21. sırada ve 10'uncu Bölge Belediyesi üyesi Mustafa İçsel 47. sıradan aday gösterildi. Yeşillerden ise, Viyana Eyalet Belediyesi üyesi Alev Korun, partinin Avusturya genel listesinde 23. sırasında, Sibel Öksüz Viyana listesinde 20. sırada ve Tanju Cengiz de 48. sırada milletvekilliği için aday gösterildi.


-Avusturyalı siyasiler seçim öncesi son kozlarını oynadı-

Parti genel başkanları Avusturya devlet televizyonu ORF'e çıkarak son kozlarını oynadı. Tartışma programında en çok yabancılar, iş ve sağlık konuları konuşuldu.

ORF sunucusunun 2010 yılına kadar partilerin neleri gerçekleştirmiş olmayı planladıkları yönündeki soruya parti başkanları farklı cevaplar verdi. Göçmen karşıtı söylemleriyle bilinen FPÖ Genel Başkanı Heinz-Christian Strache İsviçre'deki iltica modelinin yerleştirilmesi ve tarafsızlığın sağlamlaştırılması için çalışacağını söylerken, bir diğer göçmen karşıtı parti BZÖ'nün genel başkanı olan Peter Westenthaler güvenlik, hukuk ve düzen için çaba sarfedeceklerini ifade etti. Yeşiller partisi genel başkanı Alexander Van der Bellen ise iş piyasasını eğitim alanındaki ataklarla, çocuk parası ve ekonomiyi teşvikte yapılacak değişikliklerle 2010 yılına gelmek istediklerini dile getirdi. SPÖ genel Başkanı Alfred Gusenbauer de, işsizliği 100 bine indirmeyi tam gün ve tüm eğitim veren okullar açmayı hedefleri arasında saydı.

Programın en tartışmalı konusu ise yine yabancılar oldu. BZÖ Genel Başkanı Westenthaler, Avusturya Anayasası'nda 'Avusturya göç ülkesi değildir' ibaresinin konmasını isterken, hastanede bakım hizmetleri ve turizm için daha yabancıya ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Yeşiller Genel Başkanı Van der Wellen FPÖ Genel Başkanı Strache'ye " En büyük göçmen grubunu Almanlar oluşturuyordu. Siz onları göndermek istemezsiniz." dedi. Van der Bellen, Avusturya'nın dünyanın en güvenli ülkeleri arasında yer aldığını dile getirdi. SPÖ Genel Başkanı Gusenbauer de kanuni olmayan göçün durdurulmasından yana olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious