Avusturya Türkiye'yi istemiyor

  • Giriş : 23.09.2006 / 00:00:00

Avusturya'nın siyasi parti liderleri, Türkiye'nin AB'ye girişine ilişkin görüşlerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliği, açtığı bir internet sitesi ile Avusturyalıların Türkiye ile ilgili ne düşündüğünü öğrenmek isterken, Avusturya'nın siyasi parti liderleri, Türkiye'nin AB'ye girişine ilişkin görüşlerini açıkladı.

Kronen Zeitung gazetesinde "Günün Sorusu" köşesinde Ekim'in 1'inde genel seçime gidecek 6 liderden dördü, Türkiye AB'ye alınsın mı? sorusuna direk 'Hayır' cevabını verirken, iktidardaki Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi genel başkanları da AB'nin hazmetme kapasitesi ve Türkiye'nin katılım olgunluğuna erişmesi şartının öncelikli olduğunu söyledi.

ÖVP lideri ve Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel, "Müzakereleri AB'nin hazmetme gücüne bağlıyoruz. Sonunda katılımdan başka birşey karşımıza çıkacak. Katılımın buna rağmen söz konusu olması halinde, ÖVP halk oylaması yapılacağını garanti ediyor" derken, Yeşiller Partisi Başkanı Alexander Van der Bellen ise "Bu kararı eğer bugün vermemiz gerekseydi hayır demek zorunda kalırdım. Türkiye'nin katılım olgunluğuna gelip gelmeyeceğini giriş müzakereleri gösterecek" dedi.

Sosyal Demokrat Partisi (SPÖ) Başkanı Alfred Gusenbauer, ne Türkiye'nin AB olgunluğunda, ne de AB'nin Türkiye'yi kaldıracak olgunlukta olduğunu söyledi. Bu yüzden aslında giriş müzakerelerine hiç başlanılmaması gerektiğini belirten Gusenbauer, Başbakan Schüssel'in bu konuda söylediğinden farklı hareket ettiğini kaydetti.

Yabancı karşıtı Özgürlükçü Parti (FPÖ) Başkanı Heinz Christian Strache, Türkiye ne coğrafi, ne de kültürel açıdan Avrupa'nın bir parçası olduğunu iddia etti. Strache, "Bu yüzden FPÖ açıkça Türkiye'nin AB'ne katılımına hayır diyor. Yoksa bundan sonraki adım Fas, Cezayir ve İsrail'in katılımı olurdu" dedi.

Aşırı sağcı lider Jörg Heider'in kurduğu ve daha sonra başkanlığını devrettiği Avusturya'nın Geleceği İçin Birlik Partisi (BZÖ) başkanı Peter Westenthaler, "Hayır, bu düşünülemez. Türkiye kesinlikle katılım olgunluğunda değil. Ayrıca bir Avrupa ülkesi de değil" derken seçime Martin isimli bir listeyle giren Hans-Peter Martin de Türkiye'nin katılımı konusunda halk oylamasına gidileceği vaadinin yasal açıdan bağlayıcı bir şekilde kayda geçirilmesi gerektiğini kaydetti. Martin, "Türkiye'nin AB'ye girişine tabii ki hayır" dedi.

Öte yandan, Viyana'daki Türk Büyükelçiliği, Avusturyalıların Türkiye ile ilgili ne düşündüğünü öğrenmek için geçtiğimiz hafta www.tuerkeidialog.at adresi altında bir web sitesi açtı. Bu sitede Ermeni iddiaları, giriş sürecinin durumu, insan ve kadın hakları ve Kıbrıs konusu gibi birçok konuda bilgiye ulaşılabiliyor. Siteden ayrıca Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Selim Yenel'e direk e-mail ile ulaşmak da mümkün. Avusturya'da Türkiye'nin imaj sorunun olduğunu belirten Yenel, "Avusturyalılar ile doğrudan ilişki kurmak ve ne düşündüklerini öğrenmek bizim için büyük önem taşıyor" dedi. Site 6 ay hizmette kalacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious