Avusturya yarın sandık başına gidiyor

  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

Avusturya'da aralarında yaklaşık 80 bin Türk kökenlinin de bulunduğu 6 milyon 107 bin seçmen, yarın oy kullanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

18 yaşını doldurmuş olan Avusturya vatandaşlarının katılabildiği seçimlerde, her seçmen hem istediği adaya hem de istediği partiye oy verebilecek. Avusturya genelinde yedi siyasi partinin katılacağı seçimde, kamuoyu yoklamalarına göre, Başbakan Wolfgang Schüssel'in partisi, Halk Parti (ÖVP) az farkla önde gidiyor. Kazanma sansı çok az olan Türk adaylar ise bir sonraki seçime yatırım yapıyor.

Seçimlere Avusturya Halk Partisi (ÖVP), Sosyal Demokrat Parti (SPÖ), Yeşiller Partisi, Avusturya'nın Geleceği İçin Birlik Partisi (BZÖ), Avusturya Özgürlükçüler Partisi (FPÖ), Komünist Parti (KPÖ) ve Liste Martin (AP Parlamenteri Hans- Peter Martin bir liste ile bağımsız katılıyor) seçimlere katılıyor.

İktidar partisi ÖVP ve ana muhalefet partisi SPÖ seçimlerin iki favorisi. Kamuoyu yoklamaları yüzde 37 ile en büyük şansı ÖVP'ye verirken SPÖ'ye ise yüzde 35'lık bir şans tanınıyor. Ancak ortalıkta oyunu kimden yana kullanacağı konusunda halen kararsız yüzde 20'lik bir kesim var. 183 sandalyeli Federal Meclis seçimlerine 13 Türk kökenli politikacı da çeşitli partilerden milletvekili adayı gösterildi. Türk adaylar, partilerinin listelerinde seçilmesi garanti olan sıralarda gösterilmeseler de, adaylığı geleceğe yatırım için önemsiyorlar.

SPÖ'den Viyana listesinde 7. sırada yer alan Nurten Yılmaz'ın kazanma şansı bulunuyor. Viyana Eyalet Belediyesi üyesi Nurten Yılmaz, sırası hakkında "Çok iyi bir yerdeyim. Bugüne kadar göçmen kökenli hiçbir aday bu kadar ön sıralarda gösterilmedi" diyor. Artık meclise göçmen kökenli bir milletvekilinin girmesi gerektiğine işaret eden Yılmaz, tercihli oyların yerini sağlamlaştıracağını vurguluyor. Yılmaz'ın yanı sıra 30. sıradan Haydar Sarı, 34. sıradan Mustafa Yenici, 39. sıradan Gülnaz Yılmaz, 40. sıradan Akan Keskin ve 54. sıradan Aziz gülüm de SPÖ'den aday gösterildi.

ÖVP'den de Viyana Eyalet Belediyesi üyesi Şirvan Ekici, partinin Viyana listesinde 21. sırada ve 10'uncu Bölge Belediyesi üyesi Mustafa İçsel 47. sıradan aday gösterildi. Yeşillerden ise, Viyana Eyalet Belediyesi üyesi Alev Korun, partinin Avusturya genel listesinde 23. sırasında, Sibel Öksüz Viyana listesinde 20. sırada ve Tanju Cengiz de 48. sırada milletvekilliği için aday gösterildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious