Avusturya'da hükümet karşıtı gösteri

  • Giriş : 17.01.2007 / 00:00:00

Avusturya'da üniversite öğrencileri, Sosyal Demokrat Parti Lideri ve Başbakan Gusenbauer'i, “seçim vaatlerini tutmadığı” için protesto etti ve istifaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başkent Viyana'da eğitim bakanlığı önünde toplanan 1500 kadar üniversite öğrencisi, koalisyon hükümetinin büyük ortağı SPÖ Lideri ve Başbakan Alfred Gusenbauer tarafından “başbakanlık koltuğu uğruna satıldıklarını” ileri sürdü.

“Sosyal Demokratlar bize ihanet etti”, “Gusi, (Başbakan Gusenbauer) kum havuzundaki düşü uğruna bizi sattı”, “Üniversite harcı kalkacak, başka yolu yok” sloganları yazılı pankartlar taşıyan ve çoğunluğunu üniversitedeki sosyal demokrat öğrencilerin oluşturduğu göstericiler daha sonra geniş güvenlik önlemleri altında kent merkezinden geçen Ring Caddesi üzerinde yürüyüşe geçti.

Özellikle koalisyon hükümetinin büyük ortağı SPÖ ile Başbakan Gusenbauer aleyhinde sloganlar atan öğrenciler, başbakanlık binası önünde toplanarak slogan atmayı sürdürdüler.

Başbakanlık girişinde barikat kuran polis, öğrencilerin binaya girmesine veya başbakanla görüşmek üzere bir heyet göndermesine izin vermedi.

Başbakanlık binası önünde, kimi zaman şarkılar söyleyerek kimi zaman da slogan atarak Başbakan Gusenbauer'i balkona çağıran öğrencilerin bu istekleri de karşılıksız kaldı.

Polis barikatını aşarak başbakanla görüşmeyi başaramayan öğrenciler, ”Yalancı Gusi (Başbakan gusenbauer). Oylarımızı aldıktan sonra bizi sattın” biçiminde slogan attılar.

Başbakanlık binası ana kapısına dek yaklaşan bir grup göstericinin “Gusi vurdun bizi” diyerek, sembolik bir biçimde üstüste yere yatmaları da bir sonuç vermedi.

Gösterici öğrenciler polisin, “kendilerine tanınan sürenin dolduğu” ihtarı üzerine “başka bir gün yine toplanmak üzere” olaysız dağıldı.

SPÖ'DEN İSTİFALAR SÜRÜYOR

Genel seçimlerde sandıktan ilk parti olarak çıkarak hükümeti kuran SPÖ ve Lideri Alfred Gusenbauer'in “seçim vaatlerini tutmayarak seçmenlere ihanet ettiğini” ileri süren sosyal demokrat seçmenlerin parti üyeliğinden istifaları da ülke genelinde sürüyor.

Üniversite Öğrenci Birliği (ÖH) Sosyal Demokrat Fraksiyon Lideri Barbara Blaha da “Ben, parti lideri Gusenbauer'in suçuna ortak olmak istemiyorum” diyerek parti üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.

Blaha, bugün katıldığı protesto gösterisi sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Üniversite öğrencileri olarak seçim sırasında parti için gece gündüz çalıştıklarını” hatırlatarak, “Partimiz tek başına iktidar olamadı ama sandıktan ilk parti olarak çıktı. Partimizin ve liderimiz Gusenbauer'in seçim vaatlerini tutup üniversite harcını kaldırmasını bekliyorduk. Başbakan olabilmek uğruna bize ihanet etti. Ben bunun vicdani sorumluluğunu taşıyamadığım için parti üyeliğinden istifa ediyorum” dedi.

Blaha, parti üyeliğinden istifa ettikten sonra da “Parti lideri ve Başbakan Gusenbauer ve ekibiyle mücadelesini sürdüreceğini, üniversite harcı kalkıncaya dek hükümet aleyhtarı gösterileri sürdüreceklerini” kaydetti.

Hükümet karşıtı protesto gösterisinin başkent Viyana'nın yanısıra bugün ülkenin güneyindeki Steirmark eyaletinin başkenti Graz ile Tirol eyaletinin başkenti Innsbruck'ta da yapıldığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious