Avusturya'da PKK suçüstü yakalandı

Avusturya'da PKK suçüstü yakalandı.10334
  • Giriş : 24.07.2008 / 11:44:00

Örgüte finansman sağlamak amacıyla uyuşturucu kaçakçılığı, haraç alma faaliyetlerine son zamanlarda ağırlık veren terör örgütü PKK, insan ticareti yaparken suçüstü yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avusturya'da gözaltına alınan 3 terör örgütü mensubu “insan ticareti” ve “sahtecilik” suçlarında tutuklandı.

Bir ihbarı değerlendiren Avusturya sınır polisi, Offenberg şehri yakınlarındaki A3 otoyolunda gerçekleştirdiği operasyonda, 9 kaçak göçmeni yasa dışı yollardan ülkeye sokmaya çalışan biri kadın, 3 örgüt mensubunu yakaladı.

Avusturya plakalı bir minibüs içerisinde ülkeye kaçak yollardan sokulmak istenen 9 mülteci sınır dışı edilirken, terör örgütü mensupları “sahtecilik” ve “insan ticareti” yaptıkları gerekçesiyle tutuklandılar. Yakalanan terör örgütü mensuplarının, daha önce Avusturya'ya iltica başvurusunda bulundukları, ancak bu taleplerinin “terör örgütü PKK ile ilişkileri olduğu” gerekçesiyle kabul edilmediği kaydedildi.

Öte yandan, kaçakları taşıyan minibüsün bagajında bir kutu içerisinde ele geçirilen terör örgütüne ait afişler ve tişörtler nedeniyle de örgüt mensuplarının yargı önüne çıkarılacakları bildirildi.

Bu arada, Bulgaristan'da güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen bir operasyonda ise terör örgütü tarafından Avusturya'da “finans ve propaganda faaliyetlerini organize etmek üzere görevlendirilen” Suriye uyruklu üst düzey bir örgüt mensubunun yakalandığı kaydedildi. İsmi gizli tutulan ve halen sorgusu devam eden terör örgütü sorumlusunun, Bulgaristan ve Avusturya'daki bağlantılarının araştırıldığı, soruşturmadaki gelişmelere göre Bulgar makamlarının konuyla ilgili Türkiye'yi bilgilendirmesinin beklendiği bildirildi.

İNSAN TİCARETİNDEN TESCİLLİLER

Geçen ay İsveç'te güvenlik birimleri tarafından yakalanan ve “insan kaçakçılığı yaptığı” gerekçesiyle tutuklanan İsmet K. isimli terör örgütü sorumlusu, PKK'nın, çok sayıda kaçağın İsveç'e girişini sağladığını, kaçaklara 7 bin avro karşılığı sahte pasaport düzenlediğini açıklamıştı. İsmet K'nın evinde yapılan aramada ise tabloların arkasına gizlenmiş çok sayıda sahte pasaport ile cep telefonları, senetler ve şebeke üyelerinin hesaplarına yatmış yüklü miktardaki paraları gösteren banka dekontları ile Irak'taki örgüt kamplarına gönderilmek üzere 50 bin avro ele geçirilmişti.

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı'nın (EUROPOL) “Avrupa Birliği Terörizm Durum ve Eğilimler 2008” başlıklı raporunda, PKK'nın terör ve organize suç örgütü kimliğine dikkat çekilerek, insan kaçakçılığı, sahtecilik, uyuşturucu ticareti, haraç alma gibi organize suç faaliyetlerinden elde ettiği milyonlarca doları silah alımında kullandığı vurgulanmıştı. Raporda ayrıca, terör örgütü PKK'nın, gerçekleştirdiği saldırılarla başta Almanya olmak üzere, Avrupa Birliği'nin güvenliği için tehdit oluşturduğu da kaydedilmişti.

Avrupa ülkelerinde yasal boşlukları değerlendiren terör örgütü PKK'nın, insan kaçakçılığı, uyuşturucu ve sahtecilikten büyük rant sağladığını vurgulayan terör uzmanları, Irak, İran, Suriye ve çeşitli Asya ülkelerinden gelen mültecilerden kişi başına 3000-7000 avro aldığına, parayı ödeyenleri sahte pasaportlarla İtalya, Fransa, İngiltere, Almanya, Avusturya ve diğer Avrupa ülkelerine gönderdiğine, ödeyemeyenleri ise parayı ödeyinceye kadar Yunanistan'da zorla tutarak bu kişileri, uyuşturucu satışı, organize suç eylemlerinde kullandığına dikkat çekiyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*