Avusturya'dan Bardakoğlu'na övgü

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Avusturya'nın Der Standard gazetesi, Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun Türkiye için bir şans olduğunu yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Der Standard gazetesi yazarlarından Jürgen Gottschlich tarafından kaleme alınan yazıda, Ali Bardakoğlu için "imamların modern amiri" tabiri kullanıldı. "Türkiye böyle bir Diyanet İşleri Başkanı'na sahip olduğu için kendini şanslı saymalı" diyen Gottschlich, Bardakoğlu'nun, ülkenin başlıca reformcularından biri olduğunu belirtti.

Makalede Bardakoğlu'nun açık görüşlü bir din adamı olduğunu vurgulanan yazıda, öncelikle kadın haklarından yana çaba harcadığı ve göreve başladığından bu yana Diyanet İşlerinde kadınların da üst düzey görevlere gelmeleri, hatta müftü olmalarına imkân sağladığına işaret edildi.

Zorla evlendirmelere ve töre cinayetlerine de karşı çıktığı kaydedilen yazıda, Bardakoğlu'nun "buna benzer davranışların dinle bir ilişkisi olmadığını belirttiği" dikkat çekildi.

Yazar Gottschlich makalesinde ayrıca şu ifadelere yer verdi: "Profesör Bardakoğlu bu yüzden Papa'nın Regensburg'ta yaptığı konuşmada İslam'ın şiddete yönelik bir din olduğu izlenimini uyandırmasına çok öfkelenmişti. Bardakoğlu Bizanslı imparatorun görüşlerinden yapılan alıntıların İslam'ın temeline yapılan bir saldırı olduğunu düşünüyor. Diyanet İşleri Başkanı Papa ile yaptığı görüşmede gerçi Regensburg'taki konuşmaya doğrudan değinmedi, ama Papa'ya oldukça net bir şekilde görüşlerini ifade etme fırsatından yararlandı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious