Avusturya'dan imaj düzenleme girişimi

  • Giriş : 30.04.2008 / 22:55:00

Avusturya Başbakanı Alfred Gusenbauer, ülkesinin ensest skandalı nedeniyle zarar gören imajını düzeltmek için bir kampanya başlatmayı planladıklarını söyledi. Olayın akıl almaz, münferit bir durum olduğunu söyleyen Gusenbauer, tüm ülkenin imajının tek bir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gusenbauer, hükümetinin olayın mağdurlarına yardım etmek için elinden gelen herşeyi yapacağını da ifade etti.
73 yaşındaki Josef Fritzl'in 24 yıl boyunca kızını evinin bodrumunda hapis tuttuğu ve kendisinden yedi çocuk sahibi olduğu haberi tüm dünyada yankı bulmuştu.
Josef Fritzl polise verdiği ifadede, şimdi 42 yaşında olan kızına kendisini hapis tuttuğu 24 yıl boyunca defalarca cinsel tacizde bulunduğunu, kızından olan yedi çocuğundan birinin bebekken öldüğünü, bebeğin cesedini fırına attığını itiraf etmişti.
Psikiyatrik testler
Avusturya'nın doğusundaki Amstetten'de yaşanan olay, bundan iki yıl önce sekiz yıl boyunca esir tutulduğu evden kaçan Natascha Kampusch'u hatırlara getirdi.
Josef Fritzl, suçlu bulunması halinde 15 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.
Fritzl'in avukatı Rudolf Mayer, BBC'ye yaptığı açıklamada, müvekkilinin bir dizi psikiyatrik ve psikolojik testten geçeceğini söyledi.
Mayer, bu testler sonucunda müvekkilinin işlediği suçlardan ne derece sorumlu olduğunun anlaşılacağını belirtti.
Bu arada, kentin sosyal hizmetler müdürü, Fritzl ailesi mensuplarının isimlerinin değiştirilerek kendilerine yeni kimlikler verilmesi seçeneğini değerlendirdiklerini açıkladı.
Salı gecesi, yüzlerce kişi Fritz ailesine destek vermek için Amstetten'de toplanmıştı.
Bir arada
Yetkililer, Elisabeth Fritzl ve kendisiyle birlikte bodrumda yaşayan 18 ile 5 yaşlarındaki iki çocuğunun, aynı evin üst katında yaşayan diğer üç çocuğuyla bir araya geldiklerini belirtti.
Bodrumda yaşayan çocukların en büyüğü olan 19 yaşındaki Kerstin, bu ay başlarında rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmış, skandalın ortaya çıkmasına bu gelişme yol açmıştı. Kerstin halen komada bulunuyor.
Josef Fritzl 15 yıl hapis cezasına çarptırılabilir
Kızının yıllar önce evden kaçarak bir tarikata katıldığına inandırılan Fritzl'in karısı Rosemarie de kızı Elisabeth'le yıllar sonra bir araya geldi.
Evin üst katlarında yaşayan üç çocuk, Josef Fritzl'in Elisabeth'i bu çocuklara bakamayacağını söyleyen bir mektup yazmaya zorlaması ve çocukları kapının önüne bırakması ardından Fritzl ve karısı tarafından evlat edinilmişlerdi.
Avusturya polisi, Fritzl'in hiçbir şeyi şansa bırakmadığını, karısını, ailesinin diğer fertlerini ve komşularını ustalıkla aldattığını söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious