Avusturyalı kadın toprağa verildi

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Bursa'da, yaklaşık bir ay önce evinde ölü bulunan Avusturyalı 52 yaşındaki Liesselartte Wurnitsch isimli kadın, bir ay boyunca kimse sahip çıkmadığı için Türk ve Müslüman adetlerine göre toprağa verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kimse sahip çıkmayınca, belediyenin ve savcılığın girişimleriyle Kimsesizler Mezarlığı'na gömüldü. Mezarlıktaki cenaze namazına Bursa'daki komşusu olan 3'ü kadın 6 kişi katılırken, komşuları gözyaşlarına boğuldu.

Bursa'nın Gemlik ilçesine bağlı Küçükkumla beldesindeki evinde 1 ay önce ölü olarak bulunan Avusturya vatandaşı Hıristiyan bayanın kimsesi çıkmayınca komşuları tarafından cenaze namazı kılınıp kimsesizler mezarlığında toprağa verildi. Küçükkumla'da Sarı İncir Caddesi üzerindeki evinde tek başına yaşadığı öğrenilen 52 yaşındaki Avusturya vatandaşı Liesselartte Wurnitsch'ün cesedi, evden koku gelmesi üzerine olay yerine giden jandarma ekipleri tarafından bulunmuştu.

Bursa'daki Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırılan cesedin uzun süre yakınları çıkmadı. Avusturya'nın Liesburg eyaletindeki bir tütün fabrikasından emekli olduktan sonra gezip gördüğü Türkiye'yi çok beğenen Wurnitsch, Bursa'nın Gemlik ilçesindeki Küçük Kumla tatil köyünde kendisine bir ev satın alarak 2 katlı evinde tek başına yaşamaya başlamıştı. Komşuları tarafından Roti diye bilinen bayan Wurnitsch'in çevresince çok sevildiği öğrenildi.

Wurnistcsh ten uzun süre haber alamayan komşuları 1 ay sonra arkadaşları Roti'nin ölüm haberini aldıklarında üzüntülerini gizleyemediler. Liesselarette Wurnitsch'le 4 yıldır komşuluk yapan Bahriye Aslan ile Osman Sönük, arkadaşları Roti'yi son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Türkiye'yi çok seven ve Müslümanlığa çok meraklı olduğunu söyledikleri arkadaşları Wurnitsch'in adli tıptaki cesedine sahip çıkan 2 komşu, cesedi gasilhanede yıkatıp kefenletti. Hamitler'deki Kimsesizler Mezarlığı'na götürülen Wurnitsch in cesedi komşuları tarafından kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Wurnitch'in katolik olduğunu ama Türkiye'yi çok sevdiğini ve Müslümanlığa çok meraklı olduğunu söyleyen komşusu Bahriye Aslan, arkadaşı Wurnitsch'in tabutu önünde göz yaşlarına hakim olamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious