Avusturyalılar büyük koalisyona karşı

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Avusturyalıların, 1 Mart'ta yapılan genel seçimden sonra hükümeti kurmak için görüşmelerini sürdüren ülkenin iki büyük partisinin koalisyon oluşturmasına karşı çıktığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ülkede yapılan son araştırmaya göre, Avusturya vatandaşlarının yüzde 49'u, Sosyal Demokrat Partisi (SPÖ) ile Halk Partisi (ÖVP) arasında muhtemelen kurulabilecek bir hükümet tasarısına karşı çıkıyor. Humaninstitüt araştırma şirketinin yaptığı araştırmada, Avusturyalı seçmenlerin sadece yüzde 22'sinin büyük bir koalisyona olumlu baktığı ve seçmenlerin yüzde 29'unun halen kararsız olduğu tespit edildi.

Koalisyon görüşmelerinin uzamasının, büyük koalisyona karşı seçmenler üzerinde olumsuz etki yaptığının açıklandığı araştırmada, Avusturya halkının, "büyük koalisyon oluşması halinde, bu partilerin daha çok lobicilik çalışmalarına eğilecekleri ve doğrudan demokrasiyi yeterince dikkate almayacakları" şeklinde düşündüğünün altı çizildi. Bu kaygılara paralel olarak, Avusturya basını, büyük koalisyon oluşması ihtimali göz önüne alınarak daha şimdiden "lobi çalışmaları"nın başlatıldığına dikkat çekiyor.

Eski Sosyal Demokrat bakanlardan Ferdinand Laçina'nin basın sözcülüğünü de yapmış olan Avusturya'nın önde gelen lobicilerinden Ecker & Partner firmasının sahibi Dietmar Ecker ile işadamı ve ÖVP'ye yakınlığı bilinen lobici Wolfgang Rosam, büyük koalisyon ihtimaline paralel olarak Viyana'da ortak bir lobi şirketi kurduklarını açıklayarak, iş dünyasının ve çalışanlarının lobicileri olmayı hedeflediklerini belirtti. Büyük projeler için lobi çalışmaları yapacaklarını söyleyen iki işadamı yaptıkları başın toplantısında, Erste Bank'ının Romanya'da, Viyana Havaalanı'nın Slovakya'da ve Doğu Avrupa'daki şirketler için de lobi çalışmaları yapmayı hedeflediklerini açıkladı.

Öte yandan, bir taraftan müzakereler devam ederken diğer yandan sık sık birbirilerini suçlayan müstakbel koalisyon ortakları, yılbaşından önce bir koalisyon hükümeti programının oluşturulabileceğini belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious