Avusturyalılar Türkiye'yi AB'de istemiyor

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yapılan bir ankette, Avusturya'nın 25 üye ülke arasında Türkiye karşıtlığında ilk sırada olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eylül ayında tüm AB ülkelerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre, Avusturyalıların sadece yüzde 5'i Türkiye'nin AB'ye katılımını isterken, büyük bir çoğunluğu Türkiye'den ziyade Arnavutluk ve Ukrayna'nın birliğe üye olmasını istiyor.

1016 kişiyle yapılan ankettin sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 84'ü birinci neden olarak "kültürel farklılık"tan dolayı Türkleri AB'de istemiyor. Avusturyalıların yarısı, Türkiye'nin AB'ye girmesiyle gelecek genç nüfusun, yaşlı Avrupa halkının yerini doldurmayacağına inanıyor. Ankete katılan Avusturyalıların Yüzde 53'ü coğrafi nedenlerle Türkiye'nin Avrupa'ya dâhil olmadığını düşünürken, Türkiye'nin üye olmasıyla birlikye işsizliğin artacağına inananların oranı da yüzde. Avusturyalıların yüzde 63'ü ise Birlik'le tarihi geçmişi olması nedeniyle Türkiye'nin katılmasına olumsuz bakıyor.

AB üyesi halklarının sadece yüzde 28'i Türkiye'nin AB'ye dâhil olabileceğini düşünürken yüzde 59'ü bunun tamamen aksi fikirde.

Bu arada söz konusu anket, Avusturyalıların sadece yüzde 43'ünün AB'nin bir avantaj olduğuna inandığını da ortaya koydu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious