Avusturya'da belirsizlik sürüyor

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Avusturya’da yapılan genel seçimlerin üzerinden 45 gün geçmesine rağmen bir sonraki hükümetinin hangi partilerden kurulacağı hâlâ belirsizliğini koruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


ÖVP Genel Başkanı ve Başbakan Wolfgang Schüssel, koalisyon görüşmeleri devam ederken Halk Partisi’nin itirazına rağmen SPÖ’nün, Yeşiller ve aşırı milliyetçi Özgürlükçüler Partisi (FPÖ) ile birlikte Eurofighter tipi savaş uçaklarının alınması ve Bankalar Araştırma Komisyonu kurulmasından yana oy kullanmasının ardından görüşmelere son verdiğini açıklamıştı. Schüssel, Cuma günü yapılan görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada komisyon araştırmalarının bitimine kadar görüşmelere ara verdiklerini yineledi. ÖVP, Araştırma Komisyonu’nun kurulmasının siyasi mahkeme niteliğini taşıdığını öne sürerek, SPÖ’yü güveni sarsmakla suçlamıştı.

ÖVP, 18 adet Eurofighter tipi savaş uçağının alınmasına ve Bawag Bankası skandalına ilişkin araştırma yapan komisyondan işlerini yılbaşına kadar bitirmelerini isterken, komisyon üyeleri bu sürenin gerçekçi olmadığını belirtiyor.

"Jetleri Suudi Arabistan’a satalım"

Ülkede büyük koalisyonu destekleyenlerin, iki parti arasındaki Eurofighter anlaşmazlığının işbirliği planını bozacağından korktukları dile getirilirken, 2003 yılında siparişleri verilen ilk jetin önümüzdeki yıl teslim edileceği kaydedildi. Savunma Bakanı Günther Platter, anlaşmayı bozmanın en az anlaşma tutarının yarısına mal olacağına dikkat çekerken, Jetlerin alımına karşı çıkanlar, alınacak jetlerin 72 adet sipariş veren Suudi Arabistan’a satılması önerisinde bulunuyor.

SPÖ, ÖVP’ye Çarşamba gününe kadar vakit verdi

Öte yandan, hükümeti kurma görevi verilen SPÖ, Cuma günü yapılan görüşmeden sonuç alamayınca ÖVP’ye Çarşamba gününe kadar vakit verdi. Avusturya devlet televizyonu ORF’e konuşan SPÖ Genel Başkanı Alfred Gusenbauer, eğer ÖVP Perşembe gününe kadar müzakere masasına dönmezse, Cumhurbaşkanına alternatifler için gideceğini ifade etti. Bu sözleri ültimatom olarak algılayan ÖVP, bunun kabul edilmez olduğunu ifade ederek tepki gösterdi.

Politik bilimciler, SPÖ ve ÖVP koalisyon görüşmelerinden bir sonuç çıkmayacağını vurguluyor. Politik analist Anton Pelinka, koalisyon görüşmelerindeki fiyaskonun "resmen" önümüzdeki hafta açıklanacağını söylüyor.

Diğer partiler nasıl düşünüyor

Yeşiller Partisi Lideri Van der Bellen, yeni seçimlerden yana olduğunu belirterek, Meclise önerge vereceklerini ve SPÖ azınlık hükümetini desteklemeyeceklerini açıkladı. "Oyunda ben de varım" diyen Avusturya’nın Geleceği için Birlik Partisi (BZÖ) şefi Peter Westenthaler ise SPÖ-Yeşiller ve BZÖ koalisyonuna hazır olduğu sinyali veriyor. BZÖ’nün kurucusu Jörg Haider ise SPÖ-VPÖ-BZÖ şeklinde yeni bir koalisyon önerisinde bulunurken, Özgürlükçüler Partisi (FPÖ) de SPÖ’nün azınlık hükümetine karşı çıkıyor.

Sosyal Demokratlar ve Yeşiller’in oyları artıyor

Yeni bir seçim durumunda, Sosyal Demokratlar ve Yeşiller Partisi’nin oylarının artacağı açıklandı. seçim enstitüsü OGM’nin son yaptırdığı kamuoyu yoklamalarına göre, şu an bir seçimin olması durumunda, SPÖ’nün yüzde 38, Yeşiller’in ise yüzde 14 oranında oy alacakları kaydedildi. Bu durumda, yüzde 52’lik bir oran ile çoğunluğu sağlayacak iki partinin koalisyon kurabileceğine işaret ediliyor. ÖVP’nin oylarının ise yüzde 32’e gerilediği belirtilirken, FPÖ’nün yüzde 13 ile çok az bir yükselme kaydettiği ve meclise girmeyi zor başaran BZÖ’nün ise meclis dışında kalacağı açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious