Ay tutulması bu gece

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

Bu yıl iki kez yaşanacak Ay tutulmasının ilki bu gece saat 23.30'da gerçekleşecek. Tutulma havanın açık olması halinde tüm Türkiye'de izlenebilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tutulmanın izlemeye değer bölümü 1 saat 14 dakika sürecek. Tam tutulma sırasında atmosferden yansıyan ışık sayesinde ayın rengi koyu kırmızıdan sarıya dönüşecek.

Ay tutulması Dünya'nın yuvarlaklığını bir kez daha gösterecek. Saatler 03.12'de de Ay, Dünya ve Güneş'in birlikteliği noktalanmış olacak.

Tutulma Avrupa, Afrika, Ortadoğu ülkeleri ve Asya'nın bir kısmından da görülebilecek.

Bir sonraki benzer Ay tutulması Türkiye'den ancak Haziran 2011'de gözlenecek.

Ankara'da Ay tutulması etkinliği
Ay tutulmasını, çıplak gözle izlemenin zararı bulunmuyor. Bu nedenle gözlem için teleskoba, gözü korumak filtreye ihtiyaç duyulmayacak., Ancak Ankaralılar, Ay tutulmasını Ankara Üniversitesi rasathane teleskoplarından izleyebilecek.

Herkese açık olacak rasathaneye yetişkinler 3, öğrenciler ise 2 YTL gibi düşük bir ücretle girebilecek. Ziyaretçiler tam ay tutulmasının yanı sıra Venüs ve Satürn gezegenlerinin gözlemini de yapabilecek.

Rasathanede Ay tutulması etkinlikleri, havanın açık olması durumunda, saat 19.00'da Ay, Satürn, Andromeda galaksisi ve Orion Bulutsusu gözlemi ile başlayacak.

Saat 23.30'dan itibaren de tutulma izlenmeye başlanacak.

Rasathanedeki etkinliklere katılmak isteyenlerin (312-212 67 20/1271) numaralı telefondan randevu alması gerekiyor. Katılımcıların beraberlerinde kalın giysiler getirmesi öneriliyor.

Tutulmalar mitlere, efsanelere konu oldu
Ay tutulması antik çağlardan bu yana ilginç doğa olayları, çeşitli inanışları da ortaya çıkardı. Özellikle, Güneş ve Ay tutulmaları, insanlarda korku ve endişe yarattı, mitlere, efsanelere konu oldu ve tutulmalarla baş etme yolları denendi.

Bazı söylencelerde, Ay'ın kararması, ''Aya saldırıldığı, düşmanların Ayı saklanması, kötü ruhların Ay'ı sarması veya yemesi ile ayın kötülüklerle mücadele etmesi'' şeklinde yorumlandı.

İnanışlar nedeniyle tutulmanın olduğu günler Ay'ın tekrar aydınlanması için büyüler yapıldı, teneke, davul, tencereler çalınarak gürültü çıkartıldı, silah atıldı, dua edildi ve hatta Ay'a kurban verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious