Ay yüzeyinde istasyon projesi

Ay yüzeyinde istasyon projesi.15035
  • Giriş : 19.04.2008 / 22:52:00

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), astronotların 6 aylık dönemler halinde konakladığı Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) benzerini Ay yüzeyinde kurmak istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ay'a 2020 civarında gidilmesini öngören NASA'nın keşif misyonları bölümü direktörlerinden eski astronot Carl Walz, "Ay'da daha uzun süreli, ISS'de şu anda yaptığımız gibi altı aya varıncaya dek uzun süreli kalış dönemleri oluşturmalıyız" dedi.

Ay'da ISS'in bir benzerini, ancak farklı bir konseptle inşa edeceklerini söyleyen Walz, Ay üzerinde taşıma sistemleri kuracaklarını, yaşayacaklarını, çalışacaklarını, altyapı inşa edeceklerini ve Ay'ın kaynaklarını kullanacaklarını belirtti.

Walz, Miami Üniversitesinin düzenlediği "NASA'nın Geleceği" konulu konferansta yaptığı açıklamada, Amerikan uzay ajansının gelecekteki önceliklerinin, ISS'in inşasını tamamlamak, uzay mekiklerinin kullanımdan kaldırılacağı 2010'a kadar güvenliklerini sağlamak, 2020'den önce Ay'a dönmek ve Güneş Sistemi ile ötesinde insanın varlığını artırmak olduğunu kaydetti.

50'nci kuruluş yıldönümünü kutlayan NASA, 30 yıl hizmetten sonra 2010'da emekliye ayrılacak uzay mekiklerinin yerine, yeni kuşak uzay fatihi "Orion" uzay gemilerini ve "Ares" fırlatma füzelerini kulanmayı düşünüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious