Ayağı kırık ama gözü açık

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Okulların açılmasına bir gün kala merdivenden düşerek ayağı kırılan öğrenci 2 ay içinde 10 hikaye ve roman kitabı okudu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İki ayda on kitap okuyan Talha Münir Türkmen, yurt yönetimi tarafından çeyrek altın ile arkadaşları tarafından kısa sürede çok sayıda kitap okumasından ötürü 6 kitap hediyesi ödüllendirildi. Ayağının kırılarak alçıya alınması ile birlikte kitap okumaya daha fazla vakit ayırdığını belirten Talha Münir Türkmen, düzenli kitap okuma alışkanlığını evde anne ve babası ile kaldığı yurt idarecilerinden öğrendiğini ifade etti. Kaldığı Boztepe Erkek Öğrenci Yurdu Kütüphanesi'nde bir yılda 50 roman ve hikaye kitabını bitirmeyi hedeflediğini bildiren Türkmen, anne ve babasının verdiği harçlığı biriktirerek kitap aldığını belirtti. Türkmen, "Sağ ayağımın kırılması ile birlikte kitap okumaya ayıracak çok vaktim oldu. Kaldığım Boztepe Öğrenci Yurdu'nda öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırılması için haftanın belirli günlerinde kitap okuyoruz. Kitap okumayı çok seviyorum. Ayağım kırılınca anladım ki benim en iyi arkadaşlarım kitaplar. Hafta içinde 3, hafta sonlarında günde 6 saat kitap okuyorum. Bir hafta sonra ayağımın alçısı alınacak ama ben yinede düzenli olarak kitap okumaya devam edeceğim. İki ay içinde on hikaye ve roman bitirdim. Babamın son verdiği harçlıkla Robin S. Sharma'nın 'Ferrari'sini Satan Bilge' kitabını aldım ve okudum." diye konuştu.

Kitap okurken ayağının kırık olması nedeni ile arkadaşlarının kantin ihtiyacının karşıladıklarını ifade eden Türkmen, 2 ay içinde Ali Demirel'in 'Akşam Çayı', Robin S. Sharma'nın 'Ferrari'sini Satan Bilge', Thomas Mann'ın Mario ve Sihirbaz', Reşat Nuri Gültekin'in 'Çalıkuşu', Dostoyevski'nin 'Suç ve Ceza', Paulo Coelho'nun 'Simyacı', Mehmet Akar'ın 'Mesel Denizi', Halide Edip Adıvar 'Sinekli Bakkal', Dostoyevski'nin 'İnsancıklar', Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun 'Yaban' ile Ahmet Günbay Yıldız'ın 'Başaklar Susayınca' romanlarını okuduğunu söyledi.

Çocukların küçük yaşta kitap okuma alışkanlığı kazanması için anne ve babaların çocukları ile birlikte kitap okuması gerektiğini ifade eden Boztepe Erkek Öğrenci Yurdu Müdürü Adil Ulutaş, yurtlarında kitap okuyan öğrencileri her zaman ödüllendirdiklerini belirtti. Yurt okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak için öğrenciler arası 'kitap hediyeleşme' günleri düzenlediklerini aktaran Adil Ulutaş, bir ay içinde 7 kitap okuyan öğrenciye çeyrek altın ile kitap hediye ettiklerini, öğrencinin kitap okuduğunu anlamak için öğrenciye okuduğu kitaptan sorular sorduklarını ifade etti. Ulutaş, "Öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığını yaygın hale getirmek için ödüllendirme ilkesini benimsiyoruz. Kitap okuma alışkanlığının yaygınlaşması için en güzel hediyenin yine kitap olduğuna inanıyoruz. Haftanın 3 günü öğrencilerimle birlikte günde 3 saat birlikte kitap oluyoruz. " dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious