Ayak ile ilgili problemler kadınlarda daha çok görülüyor

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Ayak problemleri erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bunun nedeni ise kadınların yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılardan vazgeçememesi. Bu yaz da sivri burunlu ve topuklu ayakkabılar ve terlikler vitrinleri süslemeye başladı.Kadınlar sağlıklarını etkilemesine rağmen topuklu, sivri burunlu ayakkabılardan vazgeçemiyor.

Ayak Sağlığı Merkezi ve Amerikan Ortopedi Cerrahi Akademisi’nin yaptıkları araştırmaya katılan kadınların yüzde 80’i ayak sağlığı sorunu yaşarken, yüzde 74’ü yüksek topuklu ayakkabılar giydiğini belirtiyor. Yaklaşık yüzde 60’ı, günde en az bir saat, ayaklarını rahatsız eden ayakkabılar giyiyor. Kadınların yüzde 77’si ayak rahatsızlıklarına yol açan bu ayakkabıları giyme nedeni olarak ise “iş yaşamı” ve bu ayakkabıların moda olmasını gösteriyor.

Topuklu ve sivri burunlu ayakkabıların ayak üzerinde basınç artışına neden olduğunu dile getiren Özel Lokman Hekim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Erdinç Esen, “Bu basınç artışına bağlı tarak kemiklerindeki sıkışma sonucunda yaygın ayak ağrıları, başparmakların dışa dönmesi ve başparmak ve küçük parmak yan kısımlarında nasıra yol açar.”uyarısında bulunuyor. Esen, sert tabanlı ayakkabıların da uzun süreli topuk basıncına bağlı topuk dikeni hastalığına ve kronik topuk ağrılarına sebep olduğunu hatırlatıyor. “Topuklu ve sivri burunlu ayakkabı tercih edilmemeli.” diyen Esen bu ayakkabıların ayak rahatsızlığına yol açtığını belirtiyor.

Rahat ve sağlıklı bir ayakkabının topuğu 2-3 cm yüksekliğinde ve tabanı yumuşak olmalı. Ayağı terletmemeli, sıkmamalı, derisi yumuşacık olmalı. Tabanda da ayak kavisini destekleyecek şekilde ortopedik tabanlı olmasına özen gösterilmeli.

Ayak sağlığını korumak için neler yapılmalı?

Ayaklar her gün yıkanmalı. Özellikle parmak aralarının çok iyi kurulanmasına dikkat edilmeli.
Yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılar tercih edilmemeli.

Ter için ayak pudraları kullanılabilir. Deri veya kanvas ayakkabıları sentetik olanlara tercih etmeli.
Tırnaklar düz olarak ve çok kısa olmayacak şekilde kesilmeli.
Nasır varsa kesilmemeli, yakı veya doktor reçetesiz satılan solüsyon ilaçları kullanılmamalı.
Ayakkabılar değiştirerek giyilmeli.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious