Ayak kokusundan nasıl kurtulursunuz?

  • Giriş : 28.05.2006 / 00:00:00

Özellikle yaz aylarında ayakların terlemesiyle oluşan kokuyu gidermenin en kolay yolu ayak bakımı, münavebeli ayakkabı giyimi, deri ve havalı ayakkabı ile pamuk çorap giymekten geçiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Terlemeyle oluşan kokuyu gidermenin en kestirme yolu delikli deri ayakkabı ve yün çorap giymek, ayakları kuru tutmak ve günlerce aynı ayakkabıyı giymemekten geçiyor. Kötü koku ve mantara yol açan aşırı terlemeye yönelik paralı tedavi metotları da var. Galvanoterapi, nispeten ucuz ve etkili yöntemlerin başında geliyor. Bazı kremler de sorunun çözümünde işe yarayabiliyor.

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi deri hastalıkları uzmanı Dr. İlgül Zeren Bilgin, ayak kokusunun birçok sebebi olabileceğini belirterek bunlardan başlıcalarının aşırı el ve ayak terlemesi, guatr gibi vücut fonksiyonlarını hızlandırıcı hastalıklar, ayakları havalandırmaya müsait olmayan çorap ve ayakkabılar olduğunu ifade etti. Ayakların kokmaması için yıkandıktan sonra iyice kurulanması gerektiğini belirten Dr. Bilgin, iyi kurulanmayan ayaklarda kokuyu artıran bakteri ve mantar gibi oluşumlar görüldüğünü anlattı. Özellikle yaz aylarında artış gösteren ayak kokusunun büyük ölçüde giyilen çorap ve ayakkabıdan kaynaklandığını ifade eden Bilgin, vücutta sistemik bir hastalığın da el ve ayak terlemesine yol açabileceğini anlattı. Ayak kokusuna en fazla sentetik çorap ve ayakkabıların sebep olduğunu belirten Bilgin, pamuklu çorap, hava alabilecek tarzda deri ve bez ayakkabıların tercih edilmesini önerdi. Deri bile olsa iki ayakkabı olması ve her gün birinin giyilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. İlgül Zeren Bilgin, bulaşıcı özelliği sebebiyle mantar hastalığından korunmak için çorap ve ayakkabıda seçici davranılması gerektiğini belirtti. Zeren, “Ayakta koruyucu bir madde olan asit mantonun da zarar görmemesi için ayakların alkali sabunlarla değil, asitli sabunlarla yıkanması gerekir.” dedi.

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Klinik Şef Yardımcısı Dr. Zerrin Öğretmen ise ter kokusunun insandan insana değiştiğini, bazı insanların ayağının kapalı kalsa da kokmadığını söyledi. Dr. Öğretmen, bakterileri ve mantarların derinin üst tabakasına yerleşip proteini parçalayarak salgı oluşturduğunu, kötü kokunun bu salgıdan kaynaklandığını belirtti. Öğretmen, problemin çözümü için terlemeyi azaltıcı tedavi yöntemleriyle krem ve pudraların kullanılması gerektiğini kaydetti. Dr. Öğretmen’in önerileri arasında terlemeyi azaltan ayak banyoları da bulunuyor. Ege Üniversitesi’nde başlanan, daha sonra Atatürk Eğitim ve Araştırma ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerine yayılan galvanoterapi metoduyla el ve ayak terlemesinde büyük başarı kazanıldığını ifade eden Ögretmen’in verdiği bilgiye göre her gün 20 dakika olmak üzere 10-20 günlük tedaviyle el ve ayak terlemelerinden büyük ölçüde kurtulmak mümkün.

Galvanoterapide şehir suyu dört kaba konuluyor ve ikisine eller, ikisine ayaklar sokuluyor. Çok düşük elektrik akımı verilen sudaki iyonlar, hücrelere etki ederek terlemeyi azaltıyor. Hastanede bir tane olan söz konusu cihazın, talebin yüksek olması sebebiyle ikincisinin alımı gündeme gelmiş. Ege Üniversitesi’nde ise cihazın kiralanması dönemi bile başlamış. Zaman bulamayanlar evlerinde kullanarak oldukça ucuza tedavi olma şansı yakalıyor. Botoks denilen el ve ayaklara iğne vurulması suretiyle ter bezlerini bloke eden yöntemse pahalılığı yüzünden fazla tercih edilmiyor.

Lastik ve kauçuk gibi havalanmayı önleyen ayakkabı ve naylon çorapların terlemede büyük etkisinin olması ise gözlerin ayakkabı sektörüne çevrilmesine sebep oluyor. İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Tahsin Güzel, yaz mevsiminde içi dışı deri ayakkabı giyilmesinin sağlık açısından önemli olduğunu, lastik ayakkabılar ve içi emitasyon olanların hastalık riskini artırdığını söyledi. Güzel, vatandaşın alım gücü olmaması sebebiyle piyasada yüzde 70 oranında sentetik ayakkabıların revaçta olduğunu belirtti. İlgili kanuna göre tanıtım etiketleri konulması zorunlu olan ayakkabıda denetleme mekanizmasının yeterli çalışmadığını vurgulayan Güzel, 2 bin ile 30 bin YTL arasında cezalara konu olabilecek müeyyidelerin hiç uygulanmadığını hatırlatarak Sanayi Ticaret il müdürlüklerini göreve çağırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious